Ev tipi ön işlemlerin taze doğranmış maydanoz garnitürlerinin mikrobiyal güvenliğine etkisi
The effect of household pretreatments on the microbial safety of freshly chopped parsley garnishes
  1. Tez No: 908507
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada, Afyonkarahisar ilinde faaliyet gösteren zincir marketten 2023 yılında alınan 27 adet maydanoz demeti, farklı konsantrasyonlarda karbonat, sirke, karbonat ve sirke karışımı ve su ile yıkama olmak üzere 27 farklı ev tipi ön işlem uygulanmıştır. 27 farklı ön işlemden geçmiş maydanoz örnekleri mikrobiyolojik (TAMB, Toplam Koliform, Staph. aureus, Listeria monoctogenes, Psikrofil Bakteri, Maya ve Küf). Fizikokimyasal (pH, Renk Tayini, Tat, Koku ve Görünüş) analizleri yapılmıştır. Suyla yıkanmış maydanoz garnitürlerinde mikrobiyolojik analizler yapıldığında patojen olan Listeria monoctogenes tespit edilememekle birlikte diğer başta TAMB olmak üzere diğer bakteri sayımları tüketilemeyecek düzeyde bulunmuştur fakat fizikokimyasal analizlere bakıldığında kabul edilebilir sonuçlar elde edilmiştir. Sirke, karbonat, ve sirke karbonat karışımı ön işlemlerin konsantrasyonu arttıkça mikrobiyal yükün düşmesine karşın fizikokimyasal analizlerde kabul edilebilir düzey azalmıştır. Herbir ön işlemden geçen garnitürlerin 7. Ve 14. Günde mikrobiyolojik ve fizikokimyasal analizler tekrar edilmiş 7. Günde daha kötü 14. Günde ise tüketilemeyecek düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, 27 different home-type pre-treatments were applied to 27 bunches of parsley purchased from a chain market operating in Afyonkarahisar in 2023, including baking soda in different concentrations, vinegar, baking soda and vinegar mixture and washing with water. 27 different pre-treated parsley samples were examined microbiologically (TAMB, Total Coliform, Staph. aureus, Listeria monoctogenes, Psychrophile Bacteria, Yeast and Mold). Physicochemical (pH, Color Determination, Taste, Odor and Appearance) analyzes were performed. When microbiological analyzes were performed on water-washed parsley garnishes, the pathogen Listeria monoctogenes could not be detected, and other bacterial counts, especially TAMB, were found to be unconsumable, but acceptable results were obtained when physicochemical analyzes were performed. Although the microbial load decreased as the concentration of vinegar, baking soda, and vinegar-carbonate mixture pretreatments increased, the acceptable level decreased in physicochemical analyses. Microbiological and physicochemical analyzes of each pre-treated side dish were repeated on the 7th and 14th days, and it was seen that the garnishes were worse on the 7th day and unconsumable on the 14th day.