Üniversite öğrencilerinin egzersiz bağımlılığının yaşamın anlamı üzerine etkisi
The effect of university students' exercise addiction on the meaning of life
  1. Tez No: 908508
  2. Yazar: OTABEK RAHIMOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma egzersiz yapan üniversiteli katılımcıların egzersiz bağımlılığı ve yaşamın anlamı düzeylerini incelemek amaçlı yapılmıştır. Araştırmaya 301'i kadın ve 255'ı erkek olmak üzere farklı fakültelerden toplam 556 egzersiz yapan üniversite öğrencisi dahil edildi. Veriler toplanırken araştırmanın amacına uygun maddelerden oluşan Demografik Bilgi Formu, Egzersiz Bağımlılık Ölçeği ve Yaşamın Anlamı Ölçeği kullanılmıştır. Veriler Google Formlar aracılığıyla çevrimiçi ortamda toplanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel analiz yapılarak yorumlandı, bulgular literatürdeki mevcut çalışmalar ile karşılaştırılarak tartışma yapıldıktan sonra sonuç ve öneriler ile tamamlandı. Çalışmamıza katılan öğrencilerin cinsiyet, VKİ (Vücut kitle indeksi), bölüm, sınıf, ergojenik destek, lisans, egzersize katılım nedeni, branş, spor yaşı, haftalık egzersize katılım sıklığı, egzersiz süresi değişkenleri ile egzersiz bağımlılık düzeyleri arasında istatistiksel farklılık tespit edilmiştir (p0,05). Yaşamın anlamı ile yaş, cinsiyet, uyruk, gelir düzeyi, anne ve baba eğitim düzeyi, sınıf, ergojenik destek, lisans, branş, spor yaşı, haftalık egzersize katılım sıklığı ve egzersiz süresi değişkenleri arasında fark görülmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the exercise addiction and meaning of life levels of university participants who exercise. A total of 556 university students who exercise from different faculties, 301 of whom were female and 255 of whom were male, were included in the study. While collecting data, Demographic Information Form, Exercise Addiction Scale and Meaning of Life Scale consisting of items suitable for the purpose of the study were used. Data were collected online via Google Forms. The obtained data were interpreted by statistical analysis, the findings were compared with existing studies in the literature and completed with conclusions and suggestions after discussion. A statistical difference was found between the exercise addiction levels of the students participating in our study and the variables of gender, BMI (Body mass index), department, class, ergogenic support, undergraduate degree, reason for participation in exercise, branch, sports age, frequency of participation in weekly exercise, exercise duration (p0.05). There was no difference between the meaning of life and age, gender, nationality, income level, mother and father education level, class, ergogenic support, license, branch, sports age, weekly exercise participation frequency and exercise duration variables (p>0.05).