Câhiliye dönemi inanç ve adetlerinin hadisler bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of the beliefs and traditions of the jahiliyya period in the context of hadiths
  1. Tez No: 908509
  2. Yazar: ALİ ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YERKAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez, hadisler bağlamında Câhiliye dönemini ve bu dönemin inanç, ibadet, sosyal-kültürel ve ekonomik özelliklerini incelemektedir. İlk bölümde, Kur'ân-ı Kerim'de geçen Câhiliye kavramı ve bu döneme ait temel özellikler ele alınmış; Zanne'l-Câhiliyye (Câhiliye Kuruntusu), Teberruce'l-Câhiliyye (Câhiliye Modası), Hamiyyete'l-Câhiliyye (Câhiliye Taassubu) ve Hükme'l-Câhiliyye (Câhiliye Hükmü) gibi konular açıklanmıştır. İkinci bölümde ise, hadisler aracılığıyla Câhiliye döneminin özellikleri detaylı bir şekilde tetkik edilmiştir. İnanç, ibadet/hukuk, sosyal ve kültürel meseleler ile ekonomi/iktisat alanlarında Câhiliye dönemi hakkında bilgiler ihtiva eden hadisler incelenmiştir. Bu hadisler, Câhiliye döneminin çeşitli yönlerini ve bu döneme ait uygulamaları açıklamaktadır. Sonuç bölümünde ise, yapılan incelemelerin genel bir değerlendirmesi yapılmış, Câhiliye döneminin İslâm öncesi toplum yapısı üzerindeki etkileri ve İslâm'ın bu dönemde gerçekleştirdiği dönüşüm vurgulanmıştır. Bu araştırma, Câhiliye döneminin toplumsal, kültürel ve dinî yapısını tanımak ve İslâm'ın bu dönemdeki rolünü anlamak isteyenler için bir kaynak olarak istifadeye sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the pre-Islamic era of Jahiliyyah within the context of Hadith literature, exploring its beliefs, rituals, socio-cultural dynamics, and economic characteristics. The first section delves into the concept of Jahiliyyah as depicted in the Quran, along with its fundamental attributes. Topics such as Zanne'l-Jahiliyyah, Teberruce'l- Jahiliyyah, Hamiyyete'l-Jahiliyyah, and Hükme'l-Jahiliyyah are scrutinized. The second section provides a more detailed examination of the Jahiliyyah period through the lens of Hadith literature. It explores Hadiths related to beliefs, rituals/legal matters, socio-cultural issues, and economic aspects prevalent during the Jahiliyyah era. These Hadiths elucidate various facets of the Jahiliyyah period and its corresponding practices. In the conclusion, an overarching assessment of the conducted inquiries is presented, emphasizing the impact of the Jahiliyyah period on pre-Islamic societal structures and the transformative role of Islam during this epoch. This research serves as a significant resource for those seeking to comprehend the societal, cultural, and religious framework of the Jahiliyyah period and the role of Islam during that era.