Manisa Müzesi'ndeki Osmanlı dönemi madeni takıları
Ottoman period metal jewellery in Manisa Museum
  1. Tez No: 908533
  2. Yazar: ALEYNA TUĞÇE BAKKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ GÜRBIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, Manisa Müzesi, deposunda yer alan 51 adet eser incelenmiştir. Eserler için bilgilendirme formu oluşturulmuştur. Eserlerin envanter bilgileri alınarak, fotoğrafları çekilip, yapım teknikleri, kompozisyonları ve bozulma durumları gözlemlenmiştir. Ayrıca takı takma geleneği, yapım ve süsleme teknikleri ile takılarda kullanılan değerli/yarı değerli taşlar hakkında bilgi verilerek, madeni eserlerin bozulma nedenleriyle ilgili açıklama yapılmıştır. Eserlerde görülen bozulmalar ile eserlerin korunmasına yönelik, uluslararası yöntemler gözlemlenerek koruma önerilerinde bulunulmuştur. Tablo ve grafik bölümünde eserlerin müzeye geliş tarihleri, yapım ve süsleme teknikleri, bezeme üslupları ile bozulma durumlarına yönelik grafikler hazırlanmıştır. Değerlendirme ve sonuç bölümünde bahsi geçen eserler, kendi aralarında ve farklı bölgelerdeki eserler ile karşılaştırılarak benzerlikleri ve farklılıkları değerlendirilmiştir. Farklı bölgelerdeki eserler ile çalışmamızda yer alan eserlerin birbirlerine benzerlikleri kültürler arasında etkileşim ve dönem modası hakkında bilgi edinmemizi sağlamıştır. Çalışmanın son bölümünde yapılan araştırmadan elde edilen bilgiler derlenerek bir sonuç çıkartılıp, çizimlerle bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 51 artifacts in the storage of Manisa Museum were examined. An information form was created for the artifacts. Inventory information of the artifacts was taken, their construction techniques, compositions and deterioration were observed by taking photographs. In addition, information was given about the tradition of wearing jewelry, construction and decoration techniques, and precious/semiprecious stones used in jewelry, and explanations were made about the causes of deterioration of metal artifacts. The deterioration of the artifacts and international methods for the conservation of the artifacts were observed and conservation recommendations were made. In the table and graph section, the dates of arrival of the artifacts to the museum, construction and ornamentation techniques, ornamentation styles and graphs on the deterioration of the artifacts were prepared. In the evaluation and conclusion section, the artifacts in question are compared among themselves and with artifacts from different regions and their similarities and differences are evaluated. The similarities between the artifacts from different regions and the artifacts in our study gave us information about the interaction between cultures and the fashion of the period. In the last part of the study, the information obtained from the research is compiled, a conclusion is drawn and the study is concluded with drawings.