Claiming the right to the city: A feminist perspective on experiences of urban spaces for transgender sex workers
Kent hakkını talep etmek: Transgender seks işçilerinin kentsel mekan deneyimlerine feminist bir yaklaşım
  1. Tez No: 908556
  2. Yazar: RUMEYSA ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULDEN İBRAHİMHAKKIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Lefebvre tarafından formüle edilen kent hakkı kavramı ve sloganı, kentsel alanlarda kaynakların ve demokratik hakların adil dağılımını sağlamayı amaçlayan güçlenmeye katkı sunan bir hareketi savunmaktadır. Lefebvre, kent hakkı kavramını kentsel alanlara girme ve kentsel alana sahip olma hakkını vurgulayarak açıklamaktadır. Araştırmam, kent hakkının gündelik yaşamda cinsiyetlendirilmiş pratikleri dikkate alarak daha kapsayıcı bir yaklaşım benimsemektedir. Bu bağlamda, gündelik yaşam, sosyal çevre, iş hayatı gibi her alanda geliştirilen taktikler irdelenmiştir. Feminist bir yaklaşım kullanarak, seks işçiliği yapan 12 trans kadınla kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdim ve 7 kişiye yürüme yöntemiyle eşlik ettim. Görüşmelerden elde edilen verileri tematik analiz kullanarak düzenlemek ve tartışmak için iki ana tema belirledim. Tezimde trans seks işçilerinin kent hakkı iddiasındaki direnişlerinin ve geliştirilen taktiklerin mekansal pratikteki yansımalarını araştırıyorum. Direnişe söz konu olan mekansal pratiklerin mekanların yeniden tanımlanmasına ve sahiplenmesine yardımcı olduğunu savunuyorum. Trans kadın seks işçilerinin gündelik yaşamından sosyal çevrelerine hayatlarının her alanında görünen taktikler sosyal çevrelerinde kurdukları samimi ilişkiler ve mahalleli tarafından kabul görme, iş hayatlarında online platformlardan müşteriyle görüşerek güvenlik ihtiyacına yönelik taktikler ve gündelik yaşamda mekânda hissedilen aidiyet ve yürüyüşle mekanla kurulan ilişki olarak kendini göstermektedir. Bu bağlamda, tezimde, bu karşılaşmaların ve taktiklerin kent hakkı bağlamında mücadeleye dönüştüğünü ve bir iddia taşıyarak ve güçlenmeye katkıda bulunabileceğini vurguluyorum.
Özet (Çeviri)
The concept and slogan“right to the city,”as formulated by Lefebvre, advocates for a cohesive and empowering movement that aims to attain equitable allocation of resources and democratic rights within urban areas. Lefebvre elucidates the concept of the right to the city by emphasizing the entitlement to enter, engage in, and possess urban areas. Examining the notion of the right to the city through a feminist perspective, I concede and bolster feminist criticisms by contending that the prevailing patriarchal framework has not been sufficiently challenged. My research adopts a more inclusive approach by considering gendered practices of the right to the city in everyday life. In this context, tactics developed in all areas such as daily life, social environment and work life are analyzed. Employing a feminist approach, I conducted thorough interviews with 12 transgender women engaged in sex work and accompanied 7 individuals using the method of walking. Two primary themes were used to organize and discuss the data gathered from the interviews using thematic analysis. In my thesis, I examine the reflections of transgender sex workers' resistance in asserting their right to the city and the strategies formulated in spatial practice. I contend that spatial practices resistant to change contribute to the redefinition and appropriation of spaces. The strategies evident in all facets of transgender sex workers' lives, from their daily routines to their social interactions, are reflected in the intimate relationships they cultivate within their communities, the acceptance they receive from their neighborhoods, the security measures they adopt by engaging with clients via online platforms in their professional lives, and the sense of belonging they experience in their environments through their movements within those spaces. In this context, my thesis underscores that these encounters and tactics evolve into struggles concerning the right to the city and can facilitate empowerment through the assertion of a claim.