Assessing the role of storytelling with use of illustratede-storybooks on developing writing skills of young EFL learners
Resimli elektronik hikaye kitaplarının kullanılmasıyla hikaye anlatımının İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen çocukların yazma becerilerinin geliştirilmesindeki rolünün değerlendirilmesi
  1. Tez No: 908557
  2. Yazar: MERVE BAŞKUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELHAM ZARFSAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Teknolojinin modern yaşamın ayrılmaz bir bileşeni olarak artan önemi, dijital yerlilerin ilgisini çeken ve onları teşvik eden hızlı ve etkili yazma eğitimi ve öğretim yaklaşımlarına ihtiyaç doğurmuştur. Sınıfta öğretmenler tarafından benimsenen yeni bir teknolojik araç olan dijital hikaye anlatımı, sağladığı avantajlar nedeniyle eğitimciler tarafından yaygın olarak kabul görmektedir. Teknolojiyi kullanan yeni bir yöntem olan dijital hikâye anlatımı, öğretmenler ve öğrenciler tarafından kullanılabilir. Bu araştırma, dijital hikâye anlatımının öğrencilerin yazmalarını nasıl etkilediğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Özellikle, resimli e-hikâyelerin genç öğrencilerin yazma becerilerini nasıl etkilediği incelenmektedir. Bu çalışmada, yabancı dil öğrenen küçük yaştaki öğrencilerinin yazmalarını geliştirmek için dijital hikaye anlatımı ve geleneksel hikaye anlatımı karşılaştırılmıştır. Bu araştırmada ön test-son test yarı deneysel bir yaklaşım benimsenmiştir. İki grup yabancı dil öğrenen küçük yaştaki öğrenci dijital hikaye anlatımı ve geleneksel yazma kullanılarak test edilmiştir. Öğrencilerin yazma tutarlılığı, dil bilgisi, kelime bilgisi ve yaratıcılıkları ön test ve son test olarak test edilmiştir. Yedi haftalık yarı deneysel çalışmada Diyalekt uygulamasından seçilen e-hikayeler uygulanmıştır. Bu çalışmaya Kars'taki iki devlet ortaokulunun altıncı sınıf öğrencileri katılmıştır. Deney grubu (25 öğrenci) Fevzi Paşa İlköğretim Okulu'nda, kontrol grubu (25 öğrenci) ise Yenişehir İlköğretim Okulu'nda öğrenim görmektedir. Deney ve kontrol gruplarına uygulanan ön test ve son test araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Sınavda öğrencilerin Milli Eğitim Bakanlığı müfredatında yer alan kazanımlara uygun olarak toplam 6 yazma görevi bulunmaktadır. Her hedef için iki görev hazırlanmıştır. Uygulama süresi 7 hafta olup deney grubu dijital öyküleme yoluyla, kontrol grubu ise geleneksel yöntemlerle yazmayı öğrenmiştir. Deney ve kontrol grubu katılımcılarının test sonuçlarını değerlendirmek için Uysal Yıldırım'ın (2023) çalışmasından bir dereceli puanlama anahtarı alınmıştır. Bu dereceli puanlama anahtarı, Savaş (2013) ve Tokdemir Demirel (2009) tarafından geliştirilen dereceli puanlama anahtarları incelenerek araştırmacı tarafından bu yüksek lisans tez çalışması için kullanılmıştır. Ön test ve son testlerden elde edilen verilerin analizi IBM SPSS 25.0 paket programında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilere göre yazma becerileri deney grubunda kontrol grubuna göre daha fazla gelişmiştir. Dijital hikaye anlatımı öğrencilerin yazma, özgünlük ve hikâye becerilerini geliştirmiştir. Bu tez, İngilizce Dil Öğretimi literatürüne katkıda bulunarak yabancı dil olarak İngilizce öğrenen sınıflarda dijital hikaye anlatımını teşvik etmektedir. Öğretmenlerin dijital teknoloji eğitimini vurgulamakta ve dijital hikaye anlatımının küçük yaştaki öğrencilerin yazma, yaratıcılık ve kültürel bilgilerini geliştirebileceğine inanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The growing importance of technology as an integral component of modern life has generated a need for rapid and efficient writing training and instructional approaches that engage and encourage digital natives. Digital storytelling, a recent technological tool adopted by teachers in the classroom, is widely acknowledged by educators for its immediate advantages. Digital storytelling, a novel method that uses technology, is available to teachers and students. This research aims to determine how digital story telling affects students' writing. In particular, it examines how illustrated e-stories affect young learners' writing skills. Digital storytelling and conventional storytelling are contrasted in this study to improve young EFL learners' writing. A pretest-posttest quasi-experimental approach was adopted in this investigation. Two groups of young EFL learners were tested using digital storytelling and conventional writing. Student writing coherence, grammar, vocabulary, and inventiveness were tested pre- and post-test. The seven-week quasi-experimental study implemented chosen e-stories in the Diyalekt application. This study comprised sixth-grade students from two state secondary schools in Kars. The experimental group (25 students) was in Fevzi Paşa Elementary School and the control group (25 students) was in Yenişehir Elementary School. The pretest and posttest that was given to the experimental and control groups were prepared by the researcher. There were a total of 6 writing tasks in the exam in accordance with the objectives of the students in their curriculum by the Ministry of National Education. Two tasks were prepared for each objective. The intervention duration was 7 weeks; experimental group learned writing through digital storytelling while control group learned through traditional methods. A rubric was taken from the study of Uysal Yıldırım (2023) in order to evaluate the test results of the experimental and control group participants. This rubric was used by the researcher for this master's thesis study by examining the rubrics developed by Savaş (2013) and Tokdemir Demirel (2009). The analysis of the data obtained from the pretests and posttests were performed in IBM SPSS 25.0 package programme. According to the data obtained writing skills improved more in the experimental group than the control group. DST improved writing, originality, and story structure skills of the students. This thesis promotes digital storytelling in EFL classrooms by contributing to the literature of ELT. It emphasizes teacher digital technology training and believes DST may improve young learners' writing, creativity, and cultural knowledge.