Ce-TZP/Ti3SiC2 kompozitlerinin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of Ce-TZP/Ti3SiC2 composites
- Tez No: 908558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİFE YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tetragonal zirkonya polikristal (TZP) seramikleri mekanik açıdan üstün özellikleriyle dikkat çeker ve pek çok endüstriyel alanda tercih edilir. Özellikle CeO2 ile kararlaştırılmış TZP, yüksek kırılma dayanımı ve kimyasal kararlılık sunmaktadır. Bu özellikleri sayesinde protez implantlardan otomotiv sektörüne kadar geniş bir kullanım alanı bulur. Ancak, yapısal uygulamalarda yaygın olarak kullanılmasına rağmen, termal iletkenlik açısından zayıf bir performans sergilemektedir. Bu çalışmada, ticari olarak temin edilen 12 mol % Ce-TZP tozlarının işlenebilirliğini arttırmak için Ti3SiC2 MAX fazı farklı oranlarda katkılandırılmıştır. Kompozitlerin farklı oranlardaki Ti3SiC2 katkılarıyla % 0,5- % 1- % 1,5- % 2- ve % 2,5 olarak altı farklı reçete hazırlanmıştır. Referans ile birlikte toplam altı adet reçete hazırlanmıştır. Bu reçetelere uygun olarak tozlar gezegensel bilyeli bir değirmende 4 saat karıştırılmış ve sonra tek eksenli bir pres ile 10 ton kuvvet uygulanarak şekillendirilmiştir. Ardından yüksek saflıkta argon gazı atmosferinde sinterleme işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlem sırasında numuneler, 1500 oC ve 1550 oC sıcaklıklarda sırasıyla 1 saat ve 2 saat bekletilmiştir. Elde edilen numunelerin yoğunluğu Arşimet prensibi kullanılarak ölçülmüş ve X-ışını kırınım (XRD) tekniği ile faz analizleri yapılmıştır. Ayrıca numunelerin mekanik özellikleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tetragonal zirconia polycrystalline (TZP) ceramics attract attention with their superior mechanical properties and are preferred in many industrial areas. TZP, especially stabilized with CeO2, offers high fracture strength and chemical stability. Thanks to these features, it finds a wide range of uses, from prosthetic implants to the automotive industry. However, although it is widely used in structural applications, it exhibits poor performance in terms of thermal conductivity. In this study, Ti3SiC2 MAX phase was added at different rates to increase the processability of commercially available 12 mol% Ce-TZP powders. Six different recipes were prepared with different amounts of Ti3SiC2 additives in the composites: 0.5%, 1%, 1.5%, 2% and 2.5%. A total of six prescriptions were prepared with the reference. In accordance with these recipes, the powders were mixed in a planetary ball mill for 4 hours and then shaped by applying 10 tons of force with a uniaxial press. Then, the sintering process was carried out in an atmosphere of high purity argon gas. During this process, the samples were kept at temperatures of 1500 oC and 1550 oC for 1 hour and 2 hours, respectively. The density of the samples obtained was measured using the Archimedes principle and phase analyzes were performed using the X-ray diffraction (XRD) technique. Additionally, the mechanical properties of the samples were also examined.