Bringing to light: The challenges of representing and reasoning common sense knowledge in AI systems
Yapay zeka sistemlerinde sağduyulu akıl yürütme becerisi üzerine bir inceleme
- Tez No: 908559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ FEVZİ ZAMBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu tez, öncelikle yapay zekada (YZ) sağduyulu akıl yürütmeyi taklit etmenin zorluklarını üç temel mesele üzerinden incelemektedir: Sağduyu bilgisinin temsil edilmesi, örtük bilginin tanımlanması ve çerçeve probleminin sağduyulu akıl yürütme bağlamında ele alınması. Birinci bölümde, bu zorluklar bilgi temsili, akıl yürütme ve öğrenme süreçleri bağlamında ele alınmakta ve sağduyu akıl yürütmesinin YZ'nin günlük yaşamda karşılaştığı görevleri yerine getirme yeteneğini artırmadaki önemi vurgulanmaktadır. İkinci bölümde ise iki Büyük Dil Modeli (LLM) tabanlı yapay zekâ sistemi olan ChatGPT 4.o ve Claude Sonnet 3.5'in sağduyu akıl yürütmeyi taklit etme kapasitelerini değerlendiren kapsamlı bir analizi sunulmaktadır. Bu değerlendirme, altı ana ölçüt etrafında yapılandırılmıştır: bağlam tabanlı bilgi entegrasyonu, geleceğe yönelik planlama ve uyum sağlama yeteneği, kapsamlı nedensellik ve bağlantılı bilgi yönetimi, operasyonel yürütme yeterliliği, arka plan bilgisinin entegrasyonu ve uygulanması ile doğruluk ve alaka yönetimi. Bu ana ölçütler, birinci bölümde tanımlanan zorlukları kapsamlı bir şekilde ele almak için 27 ayrıntılı alt ölçüt daha planlanmıştır. Deneysel sonuçların analizi, her iki modelin sağduyu akıl yürütmesini taklit etmedeki güçlü ve zayıf yönlerini ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, YZ'nin bu alandaki yeteneklerini ve sınırlamalarını daha geniş bir perspektiften anlamamıza katkı sağlarken, geliştirilmesi gereken alanlar için de önemli içgörüler sunmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, felsefi sorgulama ile ampirik değerlendirmeyi bir araya getirerek, bağlamsal farkındalığa ve akıl yürütme yeteneğine sahip yapay zeka sistemlerinin tasarımını ilerletmek için sağlam bir çerçeve sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis, firstly, investigates the challenges of imitating common sense reasoning in artificial intelligence (AI) by focusing on three core issues: representing common sense knowledge, identifying tacit knowledge, and addressing the frame problem. In the first chapter, the study examines these challenges through the lens of knowledge representation, reasoning, and learning processes, highlighting their significance in enhancing AI's ability to handle everyday reasoning tasks. In the second chapter, the thesis presents a comprehensive evaluation of two Large Language Model (LLM)-based AI systems, ChatGPT 4.o and Claude Sonnet 3.5, to assess their capacity to simulate common sense reasoning. This evaluation is structured around six primary benchmarks: context-based information integration, future planning and adaptation ability, comprehensive causality and linked information management, operational execution competence, background knowledge integration and application, and accuracy and relevance management. These benchmarks are further refined into 27 detailed sub-benchmarks designed to address the challenges identified in the first chapter comprehensively. By analyzing the experimental results, the thesis identifies the strengths and limitations of both models in imitating common sense reasoning. The findings contribute to the broader understanding of AI's capabilities and limitations in replicating common sense reasoning, providing insights into areas requiring further development. Ultimately, this study bridges philosophical inquiry and empirical evaluation to offer a robust framework for advancing the design of contextually aware and reasoning-capable AI systems.