Plantar fasiit tedavisinde trombositten zengin plazma (TZP), kuru iğneleme ve kortikosteroid etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of plasma rich platellet (PRP), dry needling and corticosteroid effects in the treatment of plantar fasciitis
  1. Tez No: 773334
  2. Yazar: ÇAĞRI KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN KILINÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Plantar fasiit (PF), genellikle plantar fasyanın aşırı yüklenmesi olarak tanımlanır ve yetişkinlerde topuk ağrısının en sık sebebidir. Oluşum mekanizması olarak tekrarlayıcı mikrotravmalar sonucu plantar fasyada oluşan mikro yırtıklarından kaynaklanan inflamatuar bir süreçtir. PF genel olarak her yaş ve cinsiyette görülmesine karşın sedanter yaşamı olan bayanlarda ve özellikle koşu sporu yapan atletlerde daha sık görülmektedir. Plantar fasiit tedavinde non-steroidal anti inflamatuvar ilaçlar, kortikosteroid enjeksiyonları, ortezler ve fizik tedavi modaliteleri sıralanabilir. Bu tez kapsamında amacımız, tanısı konulan plantar fasiit hastalarının tedavi sürecinde kolay ve aynı zamanda ucuz bir metod olan ve manuel yöntemle aldığımız Trombositten zengin plazmanın ağrılar ve fonksiyonel etkilerini belirlemek ve klinikte sıkça kullanılan kortikosteroid enjeksiyonu ve kuru iğne uygulamaları ile üçlü şekilde prospektif olarak karşılaştırmaktır. Kronik plantar fasiit teşhisi alan toplamda 75 adet hasta 3 grup olarak bölündü. TZP grubu olan Grup A' da bulunan hastaların (n=25) antekubital venlerinden kan alınıp manuel olarak elde edilen TZP, tek doz şeklinde uygulandı. Steroid grubu olan Grup B'de bulunan hastalara (n=25), tek doz 40 mg/2ml metilprednizolon uygulandı. Kuru iğneleme grubu olan Grup C' deki hastalara kuru iğneleme yöntemi uygulandı. Her gruba ayrı ayrı olarak sırasıyla tedavi öncesinde, 3. haftada, 3. ayda ve 6. ayda vizuel ağrı skalası (VAS), Amerikan Ortopedik Ayak ve Ayak Bileği Derneği Arka Ayak Klinik Değerlendirme Sistemi (AOFAS) ve Roles ve Maudsley Ağrı Skorlaması (RMS) anketleri uygulanıp çalışmanın sonunda istatistiksel analizleri yapıldı. TZP grubunda ortalama VAS skoru tedavi öncesinde 8,56, 3. haftada 5,24, 3. ayda 3,44 ve 6. ayda ise 1,44'e düşmüştür (p0,05). Kronik plantar fasiit tedavisinin akut döneminde kortikosteroid uygulaması faydalıdır. Uzun dönem takiplerde TZP uygulamasının steroid ve kuru iğnelemeye görece, yöntem olarak ağrı ve fonksiyon üzerine daha da etkili bulunduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Plantar fasciitis (PF) is generally defined as an overload of the plantar fascia and is the most common cause of heel pain in adults. It is an inflammatory process resulting from repetitive microtraumas that lead to micro-tears of the plantar fascia. Although PF is generally seen in all ages and genders, it is more common in women with a sedentary life and especially in athletes doing jogging sports. Non-steroidal anti-inflammatory drugs, corticosteroid injections, orthoses and physical therapy modalities can be listed in the treatment of plantar fasciitis. Our aim is to determine the effects of Platelet-rich plasma, which is an easy and inexpensive method in the treatment of plantar fasciitis, on pain and function and to compare it prospectively with steroid injection and dry needling applications, which are frequently used clinically. 75 patients diagnosed with chronic plantar fasciitis were divided into 3 groups. PRP, which was obtained manually by taking blood from the antecubital veins of the patients in Group A (n=25), which is the PRP group, was administered as a single dose. A single dose of 40 mg/2ml methylprednisolone was administered to the patients in Group B (n=25), which is the steroid group. Dry needling method was applied to the patients in Group C, which is the dry needling group. Visual pain scale (VAS), The American Orthopaedic Foot and Ankle Society (AOFAS) Ankle-Hindfoot Score (AOFAS), and Roles and Maudsley Pain Score (RMS) were evaluated separately for each group before treatment, at 3 weeks, 3 months, and 6 months, respectively. Statistical analyzes were made at the end of the study. In the PRP group, the mean VAS score before the treatment is 8.56 that decreased to 5.24 at the 3rd week, to 3.44 at the 3rd month, and to 1.44 at the 6th month (p0.05). Corticosteroid administration is beneficial in the early phase of chronic plantar fasciitis treatment. In long-term follow-up, we can say that PRP application is a more effective method on pain and functional results compared to steroid and dry needling.