The role of collaboration in the capitalist economy: The digital turn
Kapitalist ekonomide işbirliğinin rolü: Dijital dönüş
  1. Tez No: 908564
  2. Yazar: BETÜL ZAGGA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇINLA AKDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Science and Technology, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez, kapitalizmin gerçek işleyişini açıklayan ana akım rekabet teorilerinde eksik olanı göstererek ekonomik düşünce tarihine katkıda bulunur: iş birliği. Tez, piyasalarda rekabet ve iş birliğinin birlikte uygulanmasına ilişkin iki orijinal sentez önermektedir. Bu bağlamda yeni bir kavram doğmuştur: işrekabet. Tez, dijital ekonominin işleyişini anlamak için geleneksel Schumpeterci analizin sınırlarını zorlamaktadır. FinTech ve dijital akış sektörleriyle ilgili mekanizmalar, iş birliği ve işrekabet stratejilerinin bir pazar gücü geliştirmede ve kârı artırmada kritik bir rol oynadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis contributes to the history of economic thought by showing what is missing in mainstream competition theories explaining the actual functioning of capitalism: collaboration. The thesis proposes two original synthesis on the practices of competition and collaboration together in the markets. In this context a new concept has born: coopetition. The thesis pushes the frontiers of the traditional Schumpeterian analysis to understanding of the functioning of the digital economy. Mechanisms related to FinTech and streaming sectors have demonstrated that collaboration strategies play a critical role in developing a market power and increasing profit.