Cumhuriyet sonrası Türkiye'de Ebû Hüreyre hakkında yapılmış çalışmaların tematik analizi
Thematic analysis of studies on Abu Hurairah in post-Republic Türkiye
- Tez No: 908565
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez, Cumhuriyet sonrası Türkiye'de Ebû Hüreyre hakkında yapılmış çalışmaların tematik analizini kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. Çalışma, giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Ebû Hüreyre'nin hayatı ve hadis ilmindeki merkezi rolü ve fıkıhçılığı gibi konulardan bahsedilmiştir. Söz konusu çalışmaların içerikleri üç noktada toplanabilir. Birincisi Ebû Hüreyre aleyhine olan çalışmalar ikincisi Ebû Hüreyre savunusu olarak görülebilecek olan savunmalar üçüncüsü de her iki unsuru da ihtiva eden çalışmalar. Çalışma bunları incelemiş, değerlendirmiş ve kendi görüşleriyle sonuca bağlamıştır. Her bölümde yer alan çalışmalar özel olarak bölüm sonlarında da değerlendirilmiş ve bir sonuç kısmı oluşturulmuştur. Cumhuriyet sonrası Türkiye'de doğrudan Ebû Hüreyre hakkında yapılmış beş tez, on beş makale, on iki kitap ve TDV'nin ansiklopedisinde yer alan“Ebû Hüreyre”maddesine ulaşılmıştır. Toplamda 33 çalışmadan yalnızca 3'ü Ebû Hüreyre'yi ta'n etse de diğer kalan tüm çalışmalar Ebû Hüreyre ve rivayetlerinin değerinin düşürülemeyeceğini göstermektedir. Çalışmamız, Ebû Hüreyre hakkındaki mevcut çalışmaların, onun hadisçiliğine ve fıkıhçılığına dair yeterli bir kaynak oluşturduğunu göstermektedir. Ancak bununla birlikte, Ebû Hüreyre'nin rivayetlerinin çok fazla olması sebebiyle rivayetleri üzerine başka araştırmaların da yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis comprehensively analyzes the thematic studies conducted on Abu Huraira in post-Republic Türkiye. The study consists of an introduction and two main sections. The introduction discusses topics such as Abu Huraira's life, his central role in the science of hadith, and his jurisprudence. The content of the studies can be categorized into three points: first, studies against Abu Huraira; second, defenses that can be seen as support for Abu Huraira; and third, studies that include both elements. The study examines, evaluates, and concludes these points with its own views. Each section's studies are specifically evaluated at the end of the sections, forming a conclusion part. In post-Republic Türkiye, five theses, fifteen articles, twelve books, and the“Abu Huraira”entry in the TDV Encyclopedia directly related to Abu Huraira have been identified. Out of a total of 33 studies, only 3 criticize Abu Huraira, while all the remaining studies show that the value of Abu Huraira and his narrations cannot be diminished. Our study shows that the existing studies on Abu Huraira provide sufficient resources on his hadith and jurisprudence. However, due to the large number of his narrations, it is concluded that further research on his narrations is necessary.