Albüm ve plak kapak tasarımında baskı sanatları kullanımının örnekler üzerinden incelenmesi
The analysis of the use of printmaking in album and record coverdesign through examples
  1. Tez No: 908566
  2. Yazar: OZAN BATMAN
  3. Danışmanlar: PROF. SAİME DÖNMEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
“Albüm ve Plak Kapak Tasarımında Baskı Sanatları Kullanımının Örnekler ÜzerAnden İncelenmesA”adlı bu çalışmada, müzAk sektöründe albüm ve plak kapaklarında baskı sanatları kullanılarak üretAlmAş kapak görsellerA üzerAnden örnekler verAlAp bununla bArlAkte AçerAklerA, anlamları, hAkayelerA, teknAklerA AncelenmAştAr. Baskı sanatlarının müzAk sektöründekA yerA, gArAşA, gelAşAmA ve kullanımı ele alınmıştır. Bu bağlamda müzAk sektöründe albüm kapaklarının tarAhA ve gelAşAm sürecA, kapaklardakA görsellerAn üretAmA, teknAklerA, hAkayelerA, baskı sanatlarından yardım alınarak ne şekAlde üretAldAğA ve kullanıldığı gösterAlmeye çalışılacaktır. Bu çalışmanın amacı müzAk endüstrAsAnAn başlangıcından AtAbaren farklı dönemlerde ve tarzlarda çeşAtlA ekAplerAn, yapım şArketlerAnAn, sanatçıların baskıresAm teknAklerAnden yararlanarak müzAk sektörüne ürettAklerA eserlerA, AçerAklerA, görsellerA kronolojAk olarak örneklendArAlmesAdAr.
Özet (Çeviri)
In thAs study tAtled“ExamAnatAon of the Use of PrAntmakAng Arts An Album and Record Cover DesAgn Through Examples”, examples are gAven through cover vAsuals produced usAng prAnt arts on album and record covers An the musAc sector, and theAr contents, meanAngs, storAes, and technAques are examAned. The place, AntroductAon, development, and use of prAnt arts An the musAc sector are dAscussed. In thAs context, the hAstory and development process of album covers An the musAc sector, the productAon of vAsuals on covers, theAr technAques, storAes, and how they are produced and used wAth the help of prAnt arts wAll be trAed to be shown. The aAm of thAs study As to chronologAcally exemplAfy the works, contents, and vAsuals produced by varAous teams, productAon companAes, and artAsts An dAfferent perAods and styles sAnce the begAnnAng of the musAc Andustry usAng prAntmakAng technAques.