Turistlerin gastronomi deneyimlerinin tekrar ziyaret etme niyetine etkisinin belirlenmesi: Kastamonu örneği
Determining the effect of tourists' gastronomy experiences on their intention to visit again: Kastamonu example
  1. Tez No: 908583
  2. Yazar: MUHAMMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Üretim ve tüketimin aynı anda gerçekleştiği turizm sektöründe, klasikleşmiş turizm türlerine alternatif olarak gastronomi turizmi ön plana çıkmaktadır. Turistlerin yerelde gerçekleştirmiş oldukları yiyecek, içecek faaliyetleri tekrar ziyaret etme niyetlerinide etkilmektedir. Bu araştırma Kastamonu'yu ziyaret eden yerli turistlerin gastronomi deneyimlerinin tekrar ziyaret etme niyetleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada verilerin toplaması için anket tekniğinden yararlanılmıştır. Bu doğrultuda 2022 Ekim ve 2023 Haziran tarihleri arasında kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenmiş 384 kişiye anket uygulanmıştır. Dağıtılan anketlerden yalnızca 350 anket kullanılabilir olduğu için analize tabii tutulmuştur. Elde edilen veriler SPSS 22.0'ile analiz edilmiştir. Regresyon, kolerasyon, normal dağılım, geçerlik ve güvenilirlik, betimleyici istatistik analizleri yapılmış, araştırmanın amacına uygun olarak yorumlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda Kastamonu'yu ziyaret eden yerli turistlerin gastronomi ürünleri deneyimi ve hizmet deneyimlerinin tekrar ziyaret etme niyeti üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca gastronomi ürünlerinin fiyatını uygun bulmadıklarını, çalan müziğin, iç ve dış dekorasyonun da restoran kimliğiyle uyumlu olmadığı tespit edilmiştir. Sosyal medyada yeme içme deneyimleriyle ilgili bir paylaşım yapma konusunda çok istekli olmadıkları, Kastamonu'da yaşadıkları yeme içme deneyimini arkadaşlarına, akrabalarına aktarma konusuna çok sıcak bakmadıkları belirlenmiştir. Kastamonu'ya tekrar bir yeme içme deneyimi için gelme konusunda istekli olmadıkları sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the tourism sector, where production and consumption occur simultaneously, gastronomy tourism comes to the fore as an alternative to classical tourism types. The food and beverage activities carried out by tourists locally also affect their intention to revisit. This research was conducted to determine the effect of gastronomy experiences of local tourists visiting Kastamonu on their intention to revisit. The survey technique was used to collect data in the research. In this direction, a survey was applied to 384 people determined by the convenience sampling method between October 2022 and June 2023. Only 350 of the distributed surveys were analyzed because they were usable. The obtained data were analyzed with SPSS 22.0. Regression, correlation, normal distribution, validity and reliability, descriptive statistics analyzes were performed and interpreted in accordance with the purpose of the research. As a result of the analyzes, it was determined that the gastronomy product experience and service experiences of local tourists visiting Kastamonu did not have a significant effect on their intention to revisit. It was also determined that they did not find the prices of gastronomy products appropriate, the music played, the interior and exterior decoration were not compatible with the restaurant identity. It was determined that they were not very willing to share about their food and drink experiences on social media, and they were not very keen on sharing their food and drink experiences in Kastamonu with their friends and relatives. It was concluded that they were not willing to come to Kastamonu again for a food and drink experience.