Gastronomi turizminin mevcut durumunun incelenmesi: Kastamonu ili örneği
Examining the current situation of gasronomy tourism: The exmaple of Kastamonu province
  1. Tez No: 908584
  2. Yazar: YASİN ŞENER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Geçmişten bugüne beslenme alışkanlıkları toplumların coğrafi, kültürel ve sosyolojik yönlerine göre farklılık göstermiş olup yeme-içme alışkanlıkları bölgesel olarak gelişmiş ve çeşitlilik kazanmıştır. Bu farklılığın getirmiş olduğu beslenme alışkanlıkları, yiyecek içecekler, yöresel tarifler, bölgesel faaliyetler veya zamanla kültürel açıdan oluşagelmiş ritüeller gastronominin oluşumunda büyük rol oynamaktadır. Gastronomi kavramlarını içinde barındıran bu yöresel normlar damak zevkine farklı kültürlerin mutfaklarına, tarihlerine ve beslenme alışkanlıklarına özen gösteren kitlelerin ilgisini çekerek gastronomi bütününü bir cazibe konusu haline getirmiştir. Bu bağlamda gastronomik değerler zamanla bir seyahat sebebi olmuş ve turizm çeşitliğinin önemli bir dalı haline gelmiştir. Gastronomi turizmi olarak nitelendirilen bu turizm alanı turistlerin bir başka şehre veya ülkeye o bölgeye has gastronomik değerler için seyahat etmeleri ile oluşan turizm faaliyetleri noktasında çok önemli bir yere sahip olmuştur. Farklı deneyimler kazanmak isteyen turistler şehirlere sırf bu nedenle seyahat ederek şehrin turizmine, kalkınmasına ve bilinmesine katkı sağlar hale gelmiştir. Bu bağlamda yerel yönetimler gastronomi kavramları noktasında şehirlerini bilinir kılmak, turistik bir şehir haline getirmek ve şehrin mutfağını, kültürünü, ritüellerini tanıtmak amacıyla belli başlı projeler yürütmeye ve üstü tozlanmış geleneklerini gün yüzüne çıkarmaya başlamışlardır. Bu çalışmada şehrin imajına olumlu katkılarının olduğu düşünülen gastronomi turizminin Kastamonu'daki mevcut durumu incelenmektedir. Nitel araştırma yöntemi kullanılan bu çalışma da tümevarım yaklaşımı benimsenmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme formu ile hazırlanan sorular, Kastamonu'da ki ilgili kamu kurum yetkililerine, özel sektör ve dernek temsilcilerine yöneltilerek mevcut durum hakkında ki görüşlerine 15.03.2024 - 15.05.2024 tarihleri aralığında başvurulmuştur. Elde edilen bulguların düzenli bir biçimde sunulması planlanarak betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Veriler kapsamında Kastamonu'nun bir gastronomi turizmi faaliyetleri açısından eksiklerinin olduğu, işletmelerde yöresel lezzetlere yeterli seviyede yer verilmediği, reklam, tanıtım ve pazarlama açısından eksiklerinin olduğu ve UNESCO yaratıcı şehirler bağlamında bir gastronomi şehri olarak görülemediği şeklinde sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
From past to present, eating habits have differed according to the geographical, cultural and sociological aspects of societies, and eating and drinking habits have developed and diversified regionally. The eating habits, food and beverages, regional recipes, regional activities or rituals that have been culturally formed over time play a major role in the formation of gastronomy. These regional norms, which include the concepts of gastronomy, have attracted the attention of the masses who pay attention to the cuisine, history and eating habits of different cultures, making the whole of gastronomy a subject of attraction. In this context, gastronomic values have become a reason to travel over time and have become an important branch of tourism diversity. This tourism field, which is described as gastronomy tourism, has a very important place in tourism activities that occur when tourists travel to another city or country for the gastronomic values specific to that region. Tourists who want to gain different experiences have traveled to cities just for this reason, contributing to the tourism, development and recognition of the city. In this context, local governments have started to carry out certain projects in order to make their cities known in terms of gastronomy concepts, to make them a touristic city and to promote the cuisine, culture and rituals of the city and to bring their traditions to the surface. This study examines the current situation of gastronomy tourism in Kastamonu, which is thought to contribute positively to the image of the city. In this study, which uses qualitative research method, inductive approach was adopted. The questions prepared with a semistructured interview form were directed to the relevant public institution officials, private sector and association representatives in Kastamonu and their opinions on the current situation were consulted between 15.03.2024 - 15.05.2024. Descriptive analysis method was used by planning to present the findings obtained in an organized manner. Within the scope of the data, it was concluded that Kastamonu has deficiencies in terms of gastronomy tourism activities, local flavors are not sufficiently included in the enterprises, there are deficiencies in terms of advertising, promotion and marketing, and it cannot be seen as a gastronomy city in the context of UNESCO creative cities.