Yüksek öğretim kredi yurtlar kurumuna bağlı fitness merkezlerinde algılanan hizmet kalitesi ve memnuniyet düzeyi: Edirne ili örneği
Perceived service quality and satisfaction level in centers affiliated to higher education credit and dromitories instituion: Edirne province example
- Tez No: 908587
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AJLAN SAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Spor hayatımızda önemli bir rol oynamaktadır. Son dönemde spor bilincinin artmasıyla beraber, fitness sağlıklı yaşamanın temel unsurlarından biri olarak görülmektedir. Fitness sporunun sağlıkla ilişkisi düşünüldüğünde, fitness yapan kişilerde obezite, kalp krizi, yüksek tansiyon, kanser gibi hastalıklara yakalanma oranı ve riskini daha düşük olduğu gözlemlenmektedir. Bununla birlikte fiziksel aktivite yağ oranını azalttığı, kas kütlesini arttırdığı söylenebilir. Fitness sporundan yararlanma oranının fazla olabilmesi için spor gerekliliklerinin uygulanmasının yanında, sporun yapıldığı tesislerin sağlıklı olması, huzurlu olması gerekmektedir. Bu bağlamda sporcu sağlığı düşünülerek spor tesisleri icrası stratejik önem taşımaktadır. Bu çalışmada Yükseköğretim Kredi Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı fitness merkezlerinde spor yapan öğrencilerin fitness merkezine karşı bakış açılarının tespit edilmesi, verilen hizmetin ve yeterlilik seviyesini değerlendirilerek sonraki çalışmalara öncülük etmesi hedeflenmiştir. Bu doğrultuda fitness merkezlerinin yeterliliği ve öğrencilerin memnuniyet düzeyi belirlenmiştir.Edirne KYK'de kalan öğrencilerin sağlık için spor yaparken görüşlerini değerlendiren bu tez çalışması, konuyla ilgili sonraki çalışmalara yön vererek yapılan fitness merkezlerinin iyileşmesine yardımcı olacak bir kaynak olacağı düşünülmüştür. Çalışmanın evrenini Edirne'de fitness merkezlerinin bulunduğu KYK'de barınma sağlayan toplam 6006 öğrenci; örneklem grubunu ise yurtlardaki fitness merkezlerine kayıtlı 500 öğrenci oluşturmuştur. Yazıcıoğlu ve Erdoğan, 2004'e göre; ±0.05 örnekleme hatasında 500 elemanlı bir evreni temsil için en az 217 eleman yeterli görülmüştür. Örneklem seçiminde kabul edilecek hata payları için %95 güven aralığı (α=0.05) temel alınmıştır. Tüm istatistiksel analizler SPSS 25.0 programı ile yapılmıştır. Analizlerde tanımlayıcı istatistikler frekans (n), yüzde (%),ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler şeklinde verilmiştir. Anket yoluyla elde edilen veriler ile algılanan hizmet kalitesi ölçeği, müşteri memnuniyeti ölçeği kullanılmıştır. Korelasyon analizleri sonucunda, algılanan hizmet kalitesi alt boyutları ile algılanan değer arasında pozitif yönde orta düzeyde ve müşteri memnuniyeti ile arasında pozitif yönde yüksek düzeyde anlamlı ilişkiler olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuç ve bulgulara göre yükseköğretime bağlı kredi yurtlar kurumuna bağlı fitness merkezlerinde algılanan hizmet kalitesi ve memnuniyetinin artması için salon düzeninin oldukça önemli olduğu, yeterli ekipmanların bulunması gerekliliği ve fitness eğitmenlerinin ilgi düzeyinin spor yapanlarda olumlu etkiye sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Sports play an important role in our lives. With the recent increase in sports awareness, fitness is seen as one of the basic elements of healthy living. When the relationship between fitness and health is considered, it is observed that people who do fitness have a lower rate and risk of developing diseases such as obesity, heart attack, high blood pressure, and cancer. In addition, it can be said that physical activity reduces fat and increases muscle mass. In order to benefit from fitness sports more, in addition to the implementation of sports requirements, the facilities where sports are performed must be healthy and peaceful. In this context, the implementation of sports facilities considering the health of athletes is of strategic importance. In this study, it is aimed to determine the perspectives of students who do sports in fitness centers affiliated with the Higher Education Credit and Dormitories Institution (KYK) towards fitness centers, to evaluate the service provided and the level of adequacy and to lead to subsequent studies. In this direction, the adequacy of fitness centers and the satisfaction level of students have been determined This thesis study, which evaluates the views of students staying in Edirne KYK while doing sports for health, is thought to be a resource that will guide future studies on the subject and help improve the fitness centers. The universe of the study consists of a total of 6006 students who are accommodated in KYK where fitness centers are located in Edirne; the sample group consists of 500 students registered in fitness centers in dormitories. According to Yazıcıoğlu and Erdoğan, 2004; at least 217 elements were deemed sufficient to represent a universe of 500 elements at ±0.05 sampling error. 95% confidence interval (α=0.05) was taken as basis for the error margins to be accepted in sample selection. All statistical analyses were conducted with SPSS 25.0 program. Descriptive statistics in the analyses were given as frequency (n), percentage (%), mean, standard deviation, minimum and maximum values. The perceived service quality scale and customer satisfaction scale were used with the data obtained through the survey. As a result of the correlation analyses, it was determined that there were moderate positive relationships between perceived service quality sub-dimensions and perceived value, and positive high significant relationships between customer satisfaction and customer satisfaction. According to the results and findings obtained, it can be said that the layout of the gym is very important for the increase of perceived service quality and satisfaction in fitness centers affiliated with the institution of higher education credit dormitories, the necessity of having sufficient equipment and the level of interest of fitness trainers have a positive effect on those who do sports