Vajinal yolla doğum yapan kadınlara uygulanan endorfin masajının ağrı düzeyine etkisi
Effect of endorphin massage on pain level applied to women giving birth vaginaly
  1. Tez No: 908595
  2. Yazar: NURSELİ SOYLU ERENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİME MUCUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma vajinal yolla doğum yapan kadınlara uygulanan endorfin masajının ağrı, rahatlık, duygu durum ve serum beta endorfin düzeyine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırma 2023-2024 yılında bir hastanenin postpartum servisinde yatışı yapılan toplam 83 lohusa (42 müdahale grubu, 41 kontrol grubu) ile randomize edilmiş olup, 80 lohusa ile tamamlanmıştır. Veri toplama aracı olarak“kişisel tanıtım formu”“visual analog skala”,“sözel kategori ölçeği”,“kısa duygu durum içe bakış ölçeği”ve“beta endorfin düzeyi kayıt formu”kullanılmıştır. Müdahale grubundaki lohusalara rutin postpartum bakıma ek olarak iki saat ara ile iki defa 15 dakika süren endorfin masajı uygulanmıştır. Kontrol grubundaki lohusalarda rutin postpartum bakım dışında bir uygulama yapılmamıştır. Her iki grupta da ön test - son test serum beta endorfin düzeyini değerlendirmek için kan numunesi alınmıştır ve visual analog skala, sözel kategori ölçeği, kısa duygu durum içe bakış ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için gerekli kurum ve etik kurul izni alınmıştır. Verilerin analiznde SPSS 29 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of endorphin massage applied to women giving birth vaginally on pain, comfort, mood and serum beta endorphin levels. It is a randomized controlled trial. The study was randomized with a total of 83 postpartum women (42 intervention group, 41 control group) who were hospitalized in the postpartum service of a hospital in 2023-2024, and was completed with 80 postpartum women.“Personal introduction form”,“visual analog scale”,“verbal category scale”,“brief mood introspection scale”and“beta endorphin level recording form”were used as data collection tools. In addition to routine postpartum care, postpartum women in the intervention group received two 15-minute endorphin massages, two hours apart. In the control group, postpartum women received no treatment other than routine postpartum care. In both groups, blood samples were taken to evaluate pre-test and post-test serum beta endorphin levels and visual analog scale, verbal category scale, and brief mood introspection scale were applied. Necessary institutional and ethics committee permissions were obtained for the study to be conducted. SPSS 29 package program was used in the analysis of the data.