Pilotların fiziksel aktivite düzeyleri dikkat seviyesi ve zihinsel dayanıklılık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between attention level, mental toughness and physical activity levels of pilots
  1. Tez No: 908613
  2. Yazar: MURATCAN KAMUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN İBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Pilotların Fiziksel Aktivite Düzeyleri Dikkat Seviyesi Ve Zihinsel Dayanıklılık Arasındaki İlişkinin incelenmesi. Pilotluk mesleğinde bir çok parametre ile karşı karşıya kalınmaktadır. Stres zihinsel dayanıklılığın, fiziksel aktivite düzeyinin, karşılaşılacak bir problemde dikkat düzeyinin ve buna etki eden reaksiyon süratinin incelenmesi önemlidir. Demografik bilgiler için kişisel bilgi formu, fiziksel aktivite için“Fiziksel Aktivite Ölçeği-2 dikkat düzeyi için ”Bourdon Dikkat Testi" zihinsel dayanıklılık için Zihinsel Dayanıklılık Anketi,Verilerin analizinde tanımlayıcı (sayı, yüzde) istatistik kullanılacak olup, veriler toplandıktan sonra uygun test yöntemleriyle analiz edilecektir. Veriler IBM SPSS 26 paket programında analiz edilecektir
Özet (Çeviri)
The Examination of the Relationship Between Pilots' Physical Activity Levels, Attention Levels, and Mental Resilience In the piloting profession, many parameters are encountered. It is important to examine the levels of mental resilience, physical activity, attention in facing a problem, and the reaction time affecting these. For demographic information, a personal information form will be used; for physical activity, the“Physical Activity Scale-2”; for attention level, the“Bourdon Attention Test”; and for mental resilience, the“Mental Resilience Questionnaire”will be applied. The data will be analyzed using statistical identifiers (number, percentage) and appropriate test methods after collection in the IBM SPSS 26 software package.