Pilotların fiziksel aktivite düzeyleri dikkat seviyesi ve zihinsel dayanıklılık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between attention level, mental toughness and physical activity levels of pilots
  1. Tez No: 980899
  2. Yazar: MURATCAN KAMUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN İBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Pilotlar, mesleklerinin gerektirdiği yoğun dikkat, yüksek stres ve uzun süreli zihinsel odaklanma ile başa çıkabilmek için hem fiziksel hem de zihinsel olarak dayanıklı olmak zorundadır. Fiziksel aktivitenin, dikkat ve zihinsel dayanıklılık üzerinde doğrudan etkisi olduğu araştırmalarla ortaya konmuş; bu unsurların birbirini tamamlayan bir denge içinde olması, pilotların performansı ve uçuş güvenliği açısından kritik bir önem taşımaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda yapılan çalışmanın amacı, pilotların fiziksel aktivite, dikkat ve zihinsel dayanıklılıklarının incelenmesidir. Çalışmaya 24-41 yaş arasında gönüllü toplam 37 pilot katılmıştır. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeyini belirlemek için“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi”(FAD), dikkat seviyelerini belirlemek için“Bourdon Dikkat Testi”(BD), zihinsel dayanıklılıklarını belirlemek için“Zihinsel Dayanıklılık Anketi”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemede Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Çalışma bulguları incelendiğinde, FADtoplam düzeyi ile BDtoplam arasında pozitif yönde güçlü ve anlamlı bir ilişki görülmektedir. FADtoplam düzeyi ile zihinsel dayanıklılık arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Özellikle FADyüksek ve FADdüşük düzeyleri zihinsel dayanıklılıkla anlamlı ilişki göstermektedir. BDtoplam ile zihinsel dayanıklılık arasında anlamlı ve orta düzeyde pozitif bir ilişki bulunmaktadır. Bu ilişki, dikkat seviyesi toplamı arttıkça zihinsel dayanıklılığın da arttığını işaret etmektedir. Sonuç olarak, pilotların fiziksel aktivite seviyelerinin yüksek olması, dikkat sürekliliğini artırırken, zihinsel dayanıklılıklarını da güçlendirmektedir. Bu da hem bireysel performanslarını hem de uçuş güvenliğini olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Pilots must be both physically and mentally resilient to cope with the intense attention, high stress, and long-term mental focus required by their profession. It has been demonstrated through research that physical activity has a direct effect on attention and mental resilience; the integration and balance of these factors are crucial for pilots' performance and flight safety. Based on this information, this study aims to examine the relationship between pilots' physical activity levels, attention, and mental resilience. The study included 37 pilots aged between 24 and 41 as participants. To determine their physical activity levels, the“International Physical Activity Questionnaire”(IPAQ) was used. To measure attention levels, the“Bourdon Attention Test”(BAT) was utilized. Mental resilience was assessed using the“Mental Resilience Questionnaire.”In the analysis of the data, Pearson Correlation Analysis was employed to determine the relationships between the variables. The findings revealed a strong and significant positive relationship between the total IPAQ score and the total BAT score. A significant positive correlation was also observed between the total IPAQ score and mental resilience. Specifically, high and low levels of IPAQ scores showed a significant relationship with mental resilience. Moreover, a moderate positive relationship was identified between the total BAT score and mental resilience. This suggests that as the total attention score increases, mental resilience improves. As a result, high physical activity levels among pilots increase their sustained attention and enhance their mental resilience. This, in turn, positively affects their individual performance and flight safety.