Ondokuz Mayıs Mniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılık düzeyi ve uyku kalitesi ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between smart phone addiction level and sleep quality in Ondokuz Mayis University Faculty of medicine students
  1. Tez No: 908635
  2. Yazar: MELİKE BALTACI ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılık düzeyi ve uyku kalitesi ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma 1 Ağustos 2023 ile 31 Aralık 2023 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan 423 öğrenci ile gerçekleştirilmiş, kesitsel ve tanımlayıcı tipte bir anket çalışmasıdır. Anket formunun ilk bölümünde, öğrencilerin sosyodemografik özellikleri ile çalışmanın amacına yönelik akıllı telefon kullanım özellikleri ve uyku alışkanlığı ile ilgili 28 soru bulunmaktadır. İkinci bölümde 10 sorudan oluşan Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Formu (ATBÖ-KF), üçüncü bölümde ise 18 soruluk Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) yer almaktadır. Tüm istatistiksel analizler IBM SPSS sürüm 25.0 paket programında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the relationship between smartphone addiction level and sleep quality in Ondokuz Mayıs University medical faculty students. Materials and methods: This study is a cross-sectional and descriptive type survey study conducted with 423 students studying at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine between 1 August 2023 and 31 December 2023. In the first part of the survey form, there are 28 questions about the students' sociodemographic characteristics, frequency of smartphone use and sleep habits for the purpose of the study. The second part includes the Smartphone Addiction Scale-Short Form (ATBÖ-SF), which consists of 10 questions, and the third part includes the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), which consists of 18 questions. All statistical analyzes were evaluated in the IBM SPSS version 25.0 package program.