Tıp fakültesi öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığı ve kuru göz hastalığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between smartphone addiction and DRY eye disease in medical faculty students
  1. Tez No: 799015
  2. Yazar: GAMZE AKSU BODUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKTAŞ MURAT YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada tıp fakültesi öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığı ve kuru göz hastalığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma 16.11.2022 ve 26.12.2022 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim görmekte olan 325 öğrenci katılmıştır. Öğrencilerin akıllı telefon bağımlılığını değerlendirmek için Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Formu (ATBÖ-KF), kuru göz hastalığını değerlendirmek için Oküler Yüzey Hastalığı İndeksi (OSDI) ölçeği kullanılmıştır. Katılımcılara 15'i demografik bilgiler içeren, toplamda 37 anket sorusu yöneltilmiştir.
Özet (Çeviri)
MATERIALS AND METHODS: We included 325 students studying at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine in this study. We asked the survey questions to the volunteers between 16.11.2022 and 26.12.2022. The Smartphone Addiction Scale-Short Version (SAS-SV) was used to evaluate students' smartphone addiction, and the Ocular Surface Disease Index (OSDI) scale was used to evaluate dry eye disease. We asked the participants 37 survey questions, 15 of which included demographic information.