Göç ve savaşın kamusal alana yansıması: Arapça duvar yazıları
Reflection of migration and war on public space: Arabic wall scripts
  1. Tez No: 908649
  2. Yazar: JİYAN ERKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİHAN AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Suriye'de Mısır ve Tunus'taki Arap Baharı iklimi Esad yönetiminin değişimine karşı başlayan protestolar, rejimin sert müdahaleleriyle iç savaşa dönüşerek büyük bir göç dalgasına yol açmıştır. Demokrasi talepleriyle ülke genelinde yayılan bu protestolar, rejimin baskısını artırmış ve duvar yazılarıyla simgeleşmiştir. 2011'den itibaren göç hareketliliği sürekli artarak Türkiye'de olduğu gibi yayılmıştır. Suriyeli göçmenler yaşadıkları zorluğu ve travmalarımı göç ettikleri kentlerin kamusal alanlarındaki duvarlara yazarak ifade etmektedir. Çalışmanın amacı mültecilerin kamusal alan duvarları hangi amaç ve nasıl kullandığını açıklamaktır. Suriyeli göçmenlerin göç ettiği ve terk etmek zorunda kaldığı kentlerin kamusal alanı olan duvarlara yazmış oldukları Arapça yazılar odakta bulunmaktadır. Türkiye ve Suriye'nin çeşitli kentlerinde ulaşılan 50 duvar yazısının göstergebilimsel çözümlemesine yer verilmektedir. Aynı zamanda Suriye iç savaşı sonrası Türkiye'ye göç eden Suriyeli göçmenlerin ve Türk vatandaşlarının Arapça duvar yazılarına bakış açılarını anlamak amacıyla derinlemesine görüşme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, 12 Suriyeli göçmen ve 20 Türk vatandaşı olan katılımcı ile gerçekleştirilmiş olan bu görüşmeler, katılımcıların farklı sosyo-ekonomik ve kültürel bağlamlardaki deneyimlerini ve bakış açılarını kapsamaktadır. Bu yöntem, duvar yazılarının toplumsal, kültürel ve bireysel düzeyde nasıl algılandığını ve yorumlandığını derinlemesine irdelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The protests that started against the change of Assad in the Arab Spring climate in Syria, Egypt and Tunisia turned into a civil war with the harsh interventions of the regime and led to a huge wave of migration. These protests, which spread throughout the country with demands for democracy, increased the pressure of the regime and were symbolized by graffiti. Since 2011, migration mobility has constantly increased and spread as in Turkey. Syrian immigrants express the difficulties and traumas they experience by writing on the walls in the public areas of the cities they migrate to. In this context, the aim of the study is to explain for what purposes and how refugees use walls, which are public spaces. The focus of the study is the Arabic writings written by Syrian immigrants on the walls of the public spaces of the cities they migrated to and had to leave. Semiotic analysis of 50 graffiti found in various cities of Türkiye and Syria is included. At the same time, in-depth interview method was used to understand the perspectives of Syrian immigrants and Turkish citizens who migrated to Turkey after the Syrian civil war, on Arabic graffiti. Within the scope of the research, these interviews, which were conducted with 12 Syrian immigrants and 20 Turkish citizens, cover the participants' experiences and perspectives in different socio-economic and cultural contexts. This method aims to deeply examine how graffiti is perceived and interpreted at social, cultural and individual levels.