Elektronik sigara ve sigara kullanımının kolon anastomoz iyileşmesi üzerinde etkisi: Hayvan deneyi modeli
The effect of electronıc cıgarette and cıgarette use on colon anastomosıs healıng: An anımal experıment model
- Tez No: 908650
- Danışmanlar: PROF. ERDİNÇ ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Sigara kullanımının yara iyileşmesini bozduğu ve özellikle kolorektal cerrahi sonrası anastomoz kaçaklarında önemli bir risk faktörü olduğu bilinmektedir. Günümüzde elektronik sigara özellikle genç popülasyonda yaygın olarak kullanılmaktadır. Son 15 yıldır hayatımızda olan elektronik sigaranın vücut üzerinde oluşturduğu etkiler hakkında bilgimiz kısıtlıdır. Literatürde elektronik sigaranın yara iyileşmesi üzerine olan etkisini inceleyen oldukça az klinik ve deneysel çalışma bulunmaktadır. Deney hayvanları üzerinde gerçekleştirdiğimiz bu çalışmada, elektronik sigaranın anastomoz iyileşmesi üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 30 adet 200-250 gram ağırlığındaki Wistar Albino rat kullanıldı. Her grup 10'ar rat olacak şekilde rastgele 3 farklı gruba ayrıldı. Bir grup kontrol grubu olarak belirlendi, öbür gruba 30 gün boyunca günde 2 defa elektronik sigara verildi, diğer bir gruba ise 30 gün boyunca günde 2 defa normal sigara verildi. Sigara ve e-sigara gruplarında 15. ve 30. gün plazma kotinin düzeyleri bakıldı. 30. günde bütün gruplara kolon anastomozu yapıldı. Postoperatif 7. günde ratlar sakrifiye edilerek histopatolojik inceleme yapıldı, patlama basıncı ve doku hidroksiprolin düzeyi bakıldı. Bulgular: Plazma kotinin düzeyi incelendiğinde her iki grupta da ortalama sigara içicileriyle benzer kotinin düzeyleri bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: It is well known that smoking impairs wound healing and is a significant risk factor, particularly for anastomotic leaks following colorectal surgery. Nowadays, electronic cigarettes are widely used, especially among the younger population. Our knowledge about the effects of electronic cigarettes, which have been in our lives for the past 15 years, on the human body is limited. There are very few clinical and experimental studies in the literature that examine the effects of electronic cigarettes on wound healing. In this study, we aimed to investigate the impact of electronic cigarettes on anastomotic healing in experimental animals. Materials and Methods: In the study, 30 Wistar Albino rats weighing 200-250 grams were used. The rats were randomly divided into three different groups, each consisting of 10 rats. One group was designated as the control group, one group was given electronic cigarettes twice daily for 30 days, and the other group was given regular cigarettes twice daily for 30 days. Plasma cotinine levels were measured on the 15th and 30th days in the cigarette and e-cigarette groups. On the 30th day, colon anastomosis was performed on all groups. On the 7th postoperative day, the rats were sacrificed, and histopathological examination, burst pressure, and tissue hydroxyproline levels were assessed. Results: When examining plasma cotinine levels, both groups showed similar cotinine levels to those of average smokers.