Türkiye'de dijital bankacılığın bireysel müşterileri üzerine etkileri
Effects of digital banking on individual customers in Turkey
- Tez No: 908651
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de dijital bankacılığın bireysel müşteriler üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında veriler, dijital bankacılık müşterilerinden anket yöntemiyle (n=217) elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS istatistik programı ile analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Çalışma kapsamında, dijital bankacılık hizmetlerinin kullanım kolaylığı, güvenlik, gizlilik, müşteri memnuniyeti, bankacılık hizmetlerine erişim ve maliyet avantajları gibi faktörler ele alınmıştır. Anket çalışmaları ile dijital bankacılık hizmetlerinin bireysel müşteriler üzerindeki etkileri değerlendirilmiş ve bu alanda gelecekte yapılabilecek iyileştirmelere yönelik öneriler sunulmuştur. Dijital bankacılık, geleneksel bankacılık hizmetlerine kıyasla daha hızlı, daha güvenli ve kullanıcı dostu çözümler sunarak müşteri deneyimini olumlu yönde etkilemektedir. Bununla birlikte, dijital bankacılığın yaygınlaşmasıyla güvenlik açıkları ve siber saldırılar gibi tehditler de gündeme gelmektedir. Elde edilen bulgular, dijital bankacılığın müşteri memnuniyetini artırdığı, ancak bazı kullanıcıların teknolojiyi benimsemekte zorlandığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of digital banking on individual customers in Turkey. Within the scope of the research, data were obtained from digital banking customers by survey method (n=217). The obtained data were analyzed and interpreted with the SPSS statistical program. Within the scope of the study, factors such as ease of use of digital banking services, security, confidentiality, customer satisfaction, access to banking services and cost advantages were considered. With the survey studies, the effects of digital banking services on individual customers have been evaluated and suggestions for future improvements in this area have been presented. Digital banking positively affects the customer experience by providing faster, more secure and user-friendly solutions compared to traditional banking services. However, with the spread of digital banking, threats such as security vulnerabilities and cyber-attacks are also on the agenda. The findings obtained reveal that digital banking increases customer satisfaction, but some users have difficulty adopting the technology.