Çölyak hastalığında iyot düzeyi ve bunun tiroid bezi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of iodine levels in celiac disease and their effects on the thyroid gland
- Tez No: 908663
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTUĞ ŞENOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Çölyak hastalığında(ÇH) iyot yeterlilik durumunu belirlemek, iyot düzeyinin laboratuvar parametreleri ve ultrasonografik bulgularla ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Gastroenteroloji polikliniğine başvuran, dahil edilme kriterlerine uygun 45 çölyak hasta (ÇH) ve 45 sağlıklı kontrol (SK) çalışmaya dahil edildi. Her iki gruptan idrar iyot tayini için spot idrar örnekleri alındı. Laboratuvar parametreleri ve patoloji raporları retrospektif incelendi. Her iki grup, tiroid patolojileri açısından ultrasonografik olarak değerlendirildi. İdrar iyot ölçümü için DSÖ'nün önerdiği Sandell-Kolthoff reaksiyon yöntemi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to determine iodine sufficiency in celiac disease (CD) and evaluate the relationship between iodine levels and laboratory parameters as well as ultrasonographic findings. Materials and Methods: A total of 45 celiac disease patients (CD) meeting inclusion criteria and 45 healthy controls (HC) who presented to the Gastroenterology Clinic of SDÜ Research and Application Hospital were included in the study. Spot urine samples were collected from both groups to measure urinary iodine. Laboratory parameters and pathology reports were reviewed retrospectively. Both groups were evaluated ultrasonographically for thyroid pathologies. The Sandell-Kolthoff reaction method, recommended by the WHO, was used for urinary iodine measurement. Statistical analyses were conducted using SPSS version 22, and p-values