Hız temelli kuvvet antrenmanlarının anaerobik güç ve fizyolojik parametreler üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of velocity-based strength training on anaerobic power and physiological parameters
- Tez No: 908664
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ÖZÇALDIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı; iki farklı hız temelli kuvvet antrenmanlarının, biyomotor yetiler ( maksimal kuvvet ve anaerobik güç) ve fizyolojik ( aspartat transferaz, amino transferaz, kriatin kinaze, laktik asit, hipoksi ile indüklenmiş faktör 1-alfa ) etkilerinin araştırılmasıydı. Araştırmanın katılımcıları; haftada en az 1 gün kuvvet antrenmanı yapan rekrasyonel bireylerden oluşmaktadır. On dört sağlıklı erkek ( yaş; 16.64 ± 0.63, yıl; 175.14 ± 5.81 cm, kilo; 67.36±11.63 kg gönüllülerden oluşmaktadır. Araştırmamız başlamadan önce , iki gruba ayrılan katılımcılar (VBT %10) ve (VBT %30), sekiz hafta ve haftada iki gün kuvvet antrenmanı olarak; squat, deatlift ve hip trust hareketini gerçekleştirdiler. Katılımcılar antrenman periyodundan önce ve sonra 1 TM, Wingate Anaerobik Güç Testi ve CK, AST, ALT, Laktik Asit ve Hif 1-alfa parametreler için kan örnekleri alındı. Kan örnekleri -30 derecede biyokimya laboratuvarında saklandı. Daha sonra ön test ve son test olarak sekizinci haftanın sonun da karşılaştırıldı. Katılımcıların bir tekrar maksimal kuvvet ve anaerobik güç olarak ön test ile son test bulguları karşılaştırıldığında istatistik olarak performans gelişimi vardır ve %10'luk grup ile %30'luk grup karşılaştırıldığında gruplar arasında istatiktik olarak anlamlı fark vardır (p0,05). Kreatin Kinaz (CK) gruplar arası istatistik olarak anlamlı değerler bulunmamıştır (p>0,05). Aspartat Transferaz (AST) grup içi değerlerin de ön test ve son test bulugularında istatistik olarak anlamlı fark yoktur (p>0,05). Aspartat Transferaz (AST) gruplar arası istatistik olarak anlamlı değerler bulunmamıştır (p>0,05). Amino Transferaz (ALT) değerlerin de grup içi ön test ve son test bulugularında istatistik olarak anlamlı fark yoktur (p>0,05). Amino Transferaz (ALT) gruplar arası istatistik olarak anlamlı değerler bulunmamıştır (p>0,05). Laktik asit değerleri grup içi ve gruplar arası ön test ve son test olarak değerlendirildiğinde istatistik olarak anlamdı değerler bulunmamıştır (p>0,05). Hipoksi ile indüklenmiş faktör 1 alfa (HIF 1-alfa) grup içi değerleri ön test ve son test olarak karşılaştırıldığından istatistik olarak anlamdı değerler bulunmamıştır (p>0,05). HIF 1-alfa değerleri gruplar arası ön test ve son test olarak karşılaştırıldığından istatistik olarak anlamdı değerler bulunmamıştır (p>0,05). Sonuç olarak araştırmamızda iki farklı hız kaybı ile gerçekleştirilen (%10 ve %30) hız temelli kuvvet antrenmanlarından, %10'luk grubun kuvvet gelişimi açısından %30'luk gruba göre daha fazla gelişim gösterdiği araştırmamızın sonucunda ortaya çıkmıştır ve hipotezimizi destekler niteliktedir. Kas hasarını incelemek için araştırılan enzimler (ast, alt, ck) arasında bir fark olmadığı araştırmamızda ortaya çıkmıştır. Bu sonuçlar da kas hasarı arasında anlamlı bir değer olmadığından dolayı, daha az tekrar yapan %10'luk grubun daha verimli antrenman gerçekleştirdiğinin bir göstergesidir. Hif 1-alfa seviyeleri açısından hız temelli kuvvet antrenmanı (VBT) yüzdeleri grupları arasında anlamlı farklar bulunmamıştır ve zaman içinde Hif 1-alfa seviyelerinde belirgin bir değişiklik gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of two different speed-based strength training on biomotor abilities (1 maximal strength and anaerobic power) and physiological (aspartate transferase, amino transferase, creatine kinase, lactic acid, hypoxia-induced factor 1 alpha). The participants of the study consisted of recreational individuals who performed strength training at least 1 day a week. Fourteen healthy male volunteers (age; 16.64 ± 0.63, years; 175.14 ± 5.81 cm, weight; 67.36 ± 11.63 kg) were recruited. Before the start of the study, the participants were divided into two groups (VBT 10%) and (VBT 30%) and performed squat, deatlift and hip trust movements as strength training for eight weeks and two days a week. Blood samples were collected before and after the training period for 1 TM, Wingate Anaerobic Power Test and CK, AST, ALT, Lactic Acid and Hif 1-alpha parameters. Blood samples were stored in the biochemistry laboratory at -30 degrees centigrade. The pre-test and post-test were compared at the end of the eighth week. When the pre-test and post-test findings of the participants as 1 maximal strength and anaerobic power are compared, there is a statistically significant performance improvement. When the 10% group is compared with the 30% group, there is a statistically significant difference between the groups (p0,05). Creatine Kinase (CK) values were not statistically significant between groups (p>0,05). There was no statistically significant difference in Aspartate Transferase (AST) values between pre-test and post-test findings (p>0,05). Aspartate Transferase (AST) values were not statistically significant between groups (p>0,05). There is no statistically significant difference between pre-test and post-test findings in Amino Transferase (ALT) values (p>0,05). Amino Transferase (ALT) values were not statistically significant between groups (p>0,05). When lactic acid values were evaluated as pre-test and post-test, statistically significant values were not found (p>0,05). Hypoxia-induced factor 1 alpha (HIF 1-alpha) values were compared between pre-test and post-test and statistically significant values were not found (p>0,05). When HIF 1-alpha values were compared between the groups as pre-test and post-test, statistically significant values were not found (p>0,05). As a result, the results of our study showed that the 10% group showed more improvement in terms of strength development than the 30% group in terms of strength development from the speed-based strength training performed with two different speed losses (10% and 30%) and supported our hypothesis. It was revealed in our study that there was no difference between the enzymes (ast, alt, ck) investigated to examine muscle damage. Since there was no significant value between these results and muscle damage, it is an indication that the 10% group that performed less repetitions performed more efficient training. In terms of Hif 1-alpha levels, no significant differences were found between the speed-based strength training (VBT) percentage groups and no significant changes in Hif 1-alpha levels were observed over time.