Alpin ve Saanen keçilerinde farklı sürelerde uygulanan senkronizasyon işleminin üreme ölçütleri ve doğan oğlaklarda büyüme performansı üzerine etkisi
The effect of synchronization process applied at different durations on reproductive criteria and growth performance of their kids in Alpine and Saanen goats
- Tez No: 908666
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ GALİP ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Mevcut çalışma, keçilerde kızgınlığı senkronize etmek amacıyla uygulanan vajinal süngerlerin vajinada bırakılma süresine göre hayvanlarda üreme ve oğlaklarda gelişim performanslarının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla çalışmada, farklı sürelerde kızgınlığı senkronize edilmiş 35 baş Alpin ve 40 baş Saanen keçisi ve bu keçilerden doğan 70 baş Alpin ve 94 baş Saanen oğlak ile yürütülmüştür. Buna göre progestron emdirilmiş süngerler 11, 13 ve 15 gün vajinada kalacak şekilde üç farklı muamle grubu oluşturulmuştur. Kızgınlığın senkronizasyonu sonrasında doğumlar yaklaşık iki haftaya yayılmış ve üreme etkinliğini değerlendirmek için gebelik oranı, doğum oranı, döl verimi ve doğum tipi gibi özellekler dikkate alınırken, oğlaklarda büyüme performansının belirlenmesi için iki haftada bir yapılan canlı ağırlık tartımları yapılmıştır. Çalışmanın sonunda, Alpin ve Saanen keçilerinde kızgınlık oranı sırasıyla %100.00, %100.00; gebelik oranı %82.00, %88.46; doğum oranı %70.00, %76.92; tek doğum oranı %22.86, %25.00; ikiz doğum oranı %54.29, %27.50; üçüz doğum oranı %22.86, %37.50; dördüz doğum oranı %0.00, %10.00; oğlak verimi 2.00, 2.35; döl verimi ise 1.40, 1.81 olarak tespit edilmiştir. Alpin ırkı oğlakların doğum ağırlığı erkek ve dişilerde sırasıyla 3.93 kg, 3.70 kg; Saanen oğlaklarda doğum ağırlığı erkek ve dişilerde sırasıyla 3.43 kg, 2.91 kg olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to determine the reproductive performance of goats and developmental performance of kids based on the duration of vaginal sponge retention used for estrus synchronization in goats. Progesterone-impregnated sponges were retained in the vagina for three different durations: 11, 13 and 15 days, to form three treatment groups. Following estrus synchronization, births occurred over approximately two weeks. Reproductive performance was assessed using parameters such as pregnancy rate, kidding rate, fertility and type of birth while growth performance of kids was evaluated through live weight measurements, taken twice a week. The estrus rate in Alpine and Saanen goats was 100.00% for both breeds. The pregnancy rates were 82.00%, 88.46%, and the kidding rates were 70.00%, 76.92%, respectivel, while the infertility rates were 18.00%, 11.54%. The rates of single birth were 22.86%, 25.00%; twin births 54.29%, 25.00%; triplet births 22.86%, 40.00% and quadruplet births 0.00%, 10.00% for Alipne and Saanen goats, respectively. The kid yield was 2.00, 2.35 and fertility was calculated as 1.40 and 1.81, respectively. The birth weight of Alpine race kids is 3.93 kg and 3.70 kg for males and females, respectively; The birth weight of Saanen kids was found to be 3.43 kg and 2.91 kg for males and females, respectively.