Bazı özel beslenme türleri ve bu beslenme türleri için sıfır atık tarifler
Some special types of nutrition and zero waste resipes for these types of nutrition
  1. Tez No: 908671
  2. Yazar: ŞEYMA GÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Beslenme, insan sağlığı ve yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen bir davranıştır. Özel beslenme bu kavram içerisinde yer alan sağlıklı yaşam, etik değerler ve inançlara göre şekillenen bir türdür. Fakat bu çerçevede yapılan çalışmalarda ortaya çıkan verilerin günlük hayatta kullanıma yönelik büyük bir açık bulunmaktadır. Gıda sektörü çalışanları ve özel beslenme durumunda olan kişilere yardımcı olabilecek standart tariflere yönelik çalışmalar yapılması, özel beslenme alanında oluşan eksikliklerin giderilmesi için gereklidir. Neticede bu alanda hizmet veren işletmeler ve özel beslenenler için paketli ürünler dışında, sağlık ve sosyal hayatı sürdürebilecek bir beslenme ihtiyacı bulunmaktadır. Bu araştırma sağlık, çevresel sürdürülebilirlik, etik gibi konulara katkı sağlayarak aynı zamanda özel beslenmede yer alan boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda özel beslenme türlerinde glütensiz, vejetaryen ve vegan beslenmeye yönelik 30 tarif geliştirilmiş ve tarifler ev ve işletmelerin kullanımına uygun bardak, kaşık yada gram, litre gibi ölçülerle sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nutrition is a behavior that significantly affects human health and quality of life. Special nutrition is a type shaped according to the healthy life, ethical values and beliefs included in this concept. However, there is a big gap in the use of the data obtained in the studies conducted within this framework in daily life. It is necessary to work on standard recipes that can help food industry workers and people with special nutritional needs to eliminate deficiencies in the field of special nutrition. As a result, there is a need for nutrition that can sustain health and social life, apart from packaged products, for businesses serving in this field and for private eaters. This research aims to fill the gap in special nutrition by contributing to issues such as health, environmental sustainability and ethics. In this context, 30 recipes for gluten-free, vegetarian and vegan diets have been developed and the recipes are presented in cups, spoons or grams and liters, suitable for use in homes and businesses.