Turist rehberlerinin sürdürülebilir turizmdeki rolleri
Roles of tour guides in sustainable tourism
- Tez No: 908673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU YETGİN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sürekli değişen ve gelişen dünyada turizmin gelecek kuşaklara aktarılması, kaynakların en verimli şekilde kullanılması, doğal alanların tahribatının en aza indirilmesi, turizmde sürdürülebilirliğin sağlanması için turizm sektörünün paydaşlarından turist rehberlerine önemli görevler düşmektedir. Buradan yola çıkarak bu araştırmanın amacı, sürdürülebilir turizmin sosyo-kültürel, ekonomik ve çevresel boyutlarına yönelik turist rehberlerinin turlarda yaptığı uygulamaları, sürdürülebilir turizme ilişkin farkındalıklarını, algılarını incelemek ve sürdürülebilir turizm uygulamalarına yönelik yapabileceklerine dair önerilerini tespit etmektir. Araştırma verileri, toplam 26 kişiden oluşan gönüllü katılımcılardan 05 Mart- 16 Nisan 2024 tarihleri arasında Google Formlar'da oluşturulan e-görüşme formu aracılılığıyla toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler MAXQDA 2024 programı kullanılarak tematik analiz tekniği ile incelenmiştir. Çalışmada turist rehberlerinin sürdürülebilir turizme ilişkin üstlendikleri rol“eğitici/öğretici rolü”olarak tespit edilmiştir. Turlarda sürdürülebilirliğin sosyo-kültürel boyutuna ilişkin üstlendikleri rol“çevre koruyucu/ koruyucu rolü”, ekonomik boyutuna ilişkin üstlenilen rol,“ekonomiyi teşvik edici rolü”, çevresel boyutuna ilişkin üstlenilen rol“çevre koruyucu/koruyucu rolü”olarak belirlenmiştir. Turist rehberlerinin sürdürülebilir turizm uygulamalarına yönelik öneriler ise çevrim içi veya uygulamalı“seminerler”düzenlenmesi olmuştur. Araştırma sonuçlarına dayanarak akademiye ve sektöre yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In a constantly changing and developing world, tourist guides, one of the stakeholders of the tourism sector, have important duties in order to transfer tourism to future generations, to use resources in the most efficient way, to minimise the destruction of natural areas and to ensure sustainability in tourism. Based on this, the aim of this research is to examine the practices of tour guides on tours regarding the socio-cultural, economic and environmental dimensions of sustainable tourism, their awareness and perceptions of sustainable tourism and to determine their suggestions for sustainable tourism practices. The research data were collected from volunteer participants consisting of 26 people between 05 March - 16 April 2024 through an e-interview form created in Google Forms. The data obtained in the research were analysed by thematic analysis technique using MAXQDA 2024 software. In the study, the role of tour guides regarding sustainable tourism was determined as 'educator/teacher role'. The role they undertake regarding the socio-cultural dimension of sustainability in tours is determined as 'environmental protector/protective role', the role undertaken regarding the economic dimension is determined as 'economic promoter role', and the role undertaken regarding the environmental dimension is determined as 'environmental protector/protective role'. Suggestions for sustainable tourism practices of tour guides were the organisation of online or applied 'seminars'. Based on the results of the research, suggestions for the academy and the sector are presented.