İzmir'de yaşayan Hristiyanların inanç turizmi potansiyellerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the potentials of Christians living in Izmir in terms of faith tourism
  1. Tez No: 839261
  2. Yazar: RIZA BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEHRİBAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Turizm, Religion, History, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnanç Turizmi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Türkiye, inanç turizmi açısından birçok farklı inanca – dine hitap eden turistik varış yerine sahiptir. Coğrafyamız, tarihindeki inanç çeşitliliğini, kültür çeşitliğini aynı zamanda inançlara- dinlere, kültürlere tarihi kayıt – delil olacak şekilde kalıcı arkeolojik eserler aracılığı ile sunmaktadır. Bu sunulan tarihi değerlerin tamamı turizm için bir araç olup, doğru şekilde organize edilmeli ve arza sunulmalıdır. Turizmde arzın ve talebin ortaya konulmasında sürdürülebilirlik kavramı, harcanan emeklerin, maddi imkânların ve değerlerin korunması ve gelecek nesillere aktarılması için önemli bir eylem planına, inanç turizmi içerisinde de ihtiyaç vardır. Türkiye'deki arkeolojik ve tarihi açıdan değerli eserlerin hitap ettiği inançlardan biri de Hristiyanlıktır. Hristiyanlığa yönelik tarihi eserleri, turistik destinasyonları değerli yapan ana sebep ise Hristiyanlığın yaşayan tek tanrılı inançlar içinde yaklaşık iki buçuk milyar inananı ile en fazla takipçisi olan din olmasıdır. Bununla birlikte Hristiyanlığın en eski tarihi kayıtlarının, arkeolojik verilerinin Türkiye coğrafyasında hâlihazırda önemini koruyarak sürdürmeye devam etmesidir. Aynı zamanda hem turizm potansiyeli olarak gördüğümüz Hristiyanların inandığı Kutsal Kitap'ta da adı geçen şehirlerin, kiliselerin de bulunduğu yer iken hem de önemli tarihi olaylarının yaşandığı ve eserlerinin [ olaylar – konsüller – seyahatler – savaşlar – afetler (deprem ) ] var olduğu yerdir. 'İzmir'de Yaşayan Hristiyanların İnanç Turizmi Açısından Potansiyellerinin Değerlendirilmesi' çalışmasında Hristiyanlar, inançlarına yönelik bir tur planladıklarında, tur planının nasıl olacağını, katılımcıların tercihlerinin ne olacağını anlamak için tur programının planlamasında sorulan (Ne ile, Kim ile, Nereye, Nasıl, Konaklama Şekli, Konaklama Yeri, Açık-Kapalı Tur mu vb.) sorulara cevap aranmıştır. Ayrıca çalışmanın hedefindeki İzmir'de yaşayan Hristiyanlar ile yarı yapılandırılmış mülakat yapılarak rakamlara sığmayan, es geçilmiş olabilecek inanç turizmine yönelik turistik seyahatlerindeki taleplere ve varsa turizm faaliyeti aşamasındaki sorunlara değinmek istenmektedir. Beşli Likert ölçekli – eğilim anketi ile Hristiyanların turistik gezilerinde profesyonel destek olarak turist rehberlerinin nasıl davranmaları gerektiği konusundaki görüşlerini ortaya koymak amaçlanmaktadır. Çoktan seçmeli tercihler sunularak, Hristiyanların inançlarına yönelik bir gezide, tur rehberinde bulunmasını istedikleri bilgi donanımının neler olabileceğini tespit etmeye çalışarak, turizmdeki paydaşların kullanabileceği verilere ulaşmak hedeflenmektedir. Çalışmaya katılan İzmir'deki Hristiyanlar, temsili grup olduğu için çalışmanın çıktıları Türkiye'deki Hristiyanların tamamı için genelleştirilebilir özellikler taşır. Dolayısı ile araştırma çıktıları, Türkiye'deki turizm paydaşlarının tamamı tarafından kullanılabilir, yararlanılabilir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Türkiye has many tourist destinations that appeal to many different faiths and religions, in terms of faith tourism. While our geography keeps alive the diversity of beliefs and cultures in its history, it also provides evidence for them through permanent archaeological artifacts. All of these presented historical values are instruments for tourism and should be appropriately organized and presented to the supply. The concept of sustainability in the presentation of supply and demand in tourism, a necessary action plan for protecting and transferring the efforts, material opportunities, and values to future generations, is also needed in faith tourism. Christianity is one of the beliefs addressed by archaeological and historically valuable artifacts in Türkiye. The main reason that makes Christian historical artifacts and touristic destinations worthwhile is that Christianity has the most significant number of followers among living monotheistic faiths, with approximately two and a half billion believers. In addition to this, the oldest historical records and archaeological data of Christianity continue to maintain their importance in the geography of Türkiye. At the same time, while Türkiye is the place where the cities and churches mentioned in the Bible, which Christians believe in as a tourism potential, are located, it is also the place where important historical events and artifacts [events - councils - travels - wars - disasters (earthquakes)] exist. In the study 'Evaluation of the Potential of Christians Living in Izmir in terms of Faith Tourism', when Christians plan a tour for their beliefs, answers were sought to the questions asked in the planning of the tour program (With what, with whom, where, how, accommodation type, accommodation place, open-closed tour, etc.) to understand how the tour plan will be and what the preferences of the participants will be. In addition, by conducting semi-structured interviews with Christians living in Izmir, the target of the study, I tried to touch upon the demands in their touristic travels for religious tourism, which may not fit into the figures and may have been overlooked, and the problems, if any, during the tourism activity phase. With a five-point Likert scale - tendency survey, I aimed to reveal the views of Christians on how tourist guides should behave as professional support during their tourist trips. By presenting multiple-choice preferences, I sought to determine, whether Christians would like to see what kind of knowledge a tour guide on a trip related to their beliefs to reach data that can be used by stakeholders in tourism. Since the Christians in Izmir who participated in the study are a representative group, the study's outputs are generalizable for all Christians in Turkey. Therefore, all tourism stakeholders in Turkey can use and benefit from the research outputs.