Tulum peynirlerinde metisiline dirençli Staphylococcus aureus varlığının araştırılması
Investigation of the presence of methicillin-resistant Staphylococcus aureus in tulum cheeses
- Tez No: 908687
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu Tez çalışmasında, Uşak merkez, yakın ilçe ve köylerdeki halk pazarlarında paketlenmemiş olarak satışa sunulan tulum peynirlerinde metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) varlığının moleküler yöntemler kullanılarak araştırılması amaçlandı. Bu amaçla, pazarlardan aseptik koşullarda toplam 100 adet tulum peyniri örneği toplandı. İlk olarak konvansiyonel yöntemler kullanılarak 100 tulum peynirinden 11 S. aureus şüpheli izolat elde edildi. Fenotipik izolasyonu takiben, 11 şüpheli izolatta 16S rDNA ve nuc genleri Polimeraz Zincir Reaksiyonu ile araştırıldı. İzolatların tamamı Stapylococcus spp. olarak belirlenirken, 10 izolat S. aureus olarak tiplendirildi. S. aureus olarak belirlenen izolatlarda metisilin direnci fenotipik olarak sefoksitin diski kullanılarak yapılan Kirby-Bauer disk difüzyon testi ile araştırılırken, genotipik olarak ise mecA ve mecC genlerinin varlığı ile araştırıldı. İzolatların beşinde metisiline fenotipik direnç belirlendi. Fenotipik direnç belirlenen beş izolattan birinin mecA genini, birinin ise mecC genini taşıdığı tespit edildi. Böylece, 100 tulum peynirinden izole edilen 10 S. aureus izolatının ikisi MRSA (%20) olarak belirlendi. Sonuç olarak örneklenen tulum peynirlerinde MRSA varlığının tespit edilmesinin, halk sağlığı açısından potansiyel risk oluşturabileceği düşünüldü. Bilgimize göre sunulan çalışma, Türkiye'de tulum peynirlerinden izole edilen S. aureus izolatlarında mecC geni valığını bildiren ilk araştırmadır.
Özet (Çeviri)
In this Thesis study, it was aimed to investigate the presence of methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA) in tulum cheeses sold unpackaged in public bazaars in Uşak center, nearby districts and villages, using molecular methods. For this purpose, a total of 100 tulum cheese samples were collected from the bazaars under aseptic conditions. Firstly, 11 S. aureus suspected isolates were obtained from 100 tulum cheese using conventional methods. Following phenotypic isolation, the 16S rDNA and nuc genes in 11 suspected isolates was investigated by Polymerase Chain Reaction. While all of isolates were determined to be Staphylococcus spp., 10 isolates (10%) were typed to be S. aureus. In the isolates identified to be S. aureus, methicillin resistance was investigated phenotypically by the Kirby-Bauer disk diffusion test using cefoxitin disk, and genotypically by the presence of mecA and mecC genes. Phenotypic resistance to methicillin was determined in five of the isolates. It was determined that one of the five isolates with phenotypic resistance harboured the mecA gene and one harboured the mecC gene. Thus, two of 10 S. aureus isolates isolated from 100 tulum cheeses were identified to be MRSA (20%). Consequently, it was thought that the detection of the presence of MRSA in the sampled tulum cheeses could pose a potential risk to public health. To our knowledge, the presented study is the first to report the presence of the mecC gene in S. aureus isolates isolated from tulum cheese in Turkey.