Bruksizmi olan hastalarda faz I periodontal tedavinin yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of phase I periodontal treatment on the quality of life in patients with bruxism
  1. Tez No: 908688
  2. Yazar: OSMAN ÖZKAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ HASAN MERİÇ, DOÇ. DR. SÜLEYMAN EMRE MEŞELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bruksizmi olan ve olmayan gingivitis hastalarında Faz I periodontal tedavinin etkinliğini değerlendirerek, tedavinin ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi (ASYK) üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlayan bu prospektif klinik çalışmaya toplam 90 katılımcı dahil edildi. Katılımcılar periodontal olarak sağlıklı kontrol grubu (Grup S, n=30), bruksizmi olmayan gingivitis hastaları (Grup G, n=30) ve bruksizmi olan gingivitis hastaları (Grup BG, n=29) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Grup G ve Grup BG'deki katılımcılara Faz I periodontal tedavi kapsamında ağız hijyeni eğitimi verildi ve diş yüzey temizliği işlemleri haftada 1 olmak üzere toplam 3 seans olacak şekilde uygulandı. Klinik periodontal parametreler olan plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondalama derinliği (SD) ile sondalamada kanama (SK) yüzdesi ve Ağız Sağlığı Etki Profili-14 Türkçe versiyonu (OHIP-14-TR) skorları başlangıçta tüm gruplardan ve Grup G ve Grup BG'deki katılımcılardan tedaviyi takiben 35., 95., 185. günlerde kaydedildi.
Özet (Çeviri)
This prospective clinical study included 90 participants and aimed to evaluate the efficacy of Phase I periodontal treatment in gingivitis patients with and without bruxism, as well as to examine the effect of treatment on oral health-related quality of life (OHRQoL). Participants were divided into three groups: a periodontally healthy control group (Group S, n = 30), gingivitis patients without bruxism (Group G, n = 30), and gingivitis patients with bruxism (Group BG, n = 29). Participants in Group G and Group BG received oral hygiene education as part of Phase I periodontal treatment, and dental surface cleaning procedures were performed once a week for a total of three sessions. Clinical periodontal parameters—including plaque index, gingival index, probing depth, and bleeding on probing percentage—as well as the Turkish version of the Oral Health Impact Profile-14 (OHIP-14-TR) post-treatment scores were recorded at baseline for all groups and at days 35, 95, and 185 for participants in Group G and Group BG. Statistical significance was evaluated at p < 0.05. At baseline, all clinical parameters in Group G and Group BG were significantly higher than those in Group S (p < 0.001). Significant improvements were observed in all clinical parameters in both gingivitis groups (p < 0.001) post-treatment. Initially, OHIP-14-TR scores in Group BG were statistically significantly higher compared to the other groups (p < 0.001); however, significant reductions in OHIP-14-TR scores were recorded in both gingivitis groups post-treatment (p < 0.001). By day 185, no significant differences were observed between Group BG and Group G in terms of clinical parameters and OHIP-14-TR scores. A positive correlation was found between all clinical parameters and OHIP-14-TR scores. Within the limitations of this study, the findings suggest that Phase I periodontal treatment has positive effects on clinical periodontal parameters and OHRQoL in gingivitis patients with and without bruxism.