Flekso baskıda kalite kontrolü ve parametrelerinin incelenmesi
The application of flexographic presses technique and quality control parametres
  1. Tez No: 90869
  2. Yazar: GÜLHAN BÜYÜKPEHLİVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matbaacılık, Education and Training, Typography
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Flekso Baskı, çok düşük vizkoziteli alkol bazlı mürekkepler ile elastik, lastik veya kauçuk esaslı ışığa duyarlı fotopolimer kalıplar kullanılarak ve daha çok karton ile termo plastik ve metalize filmler üzerine uygulanan ol dukça yeni bir baskı tekniğidir. Flekso Baskıda farklı baskı altı malzemelerinin kullanımı, kalıpların elas tik ve iş türüne göre farklı sertliklerde olması, kullanılan mürekkeplerin dü şük vizkoziteli oluşu, kalıp yüzeyinde mürekkep nakleden anilox merdanele rin birim alandaki hücre sayısının önemi tümüyle bu sisteme ait özelliklerdir. Birinci Bölümde; Flekso baskı tekniğinin özellikleri ve kullanım alanları üzerinde durulmuştur. İkinci ve Üçüncü Bölümde; Baskıda önemli bir rol oynayan klişe ve mon tajı konulan, dikkat edilmesi gereken hususlar anlatılmıştır. Dördüncü, Beşinci ve Altıncı Bölümde; Anilox merdaneler, kullanılan mürekkepler, baskı materyalleri ve özellikleri anlatılmıştır. Yedinci Bölümde; Flekso makinaları anlatılmıştır. Sekizinci Bölümde; Flekso baskı aşamaları anlatılmış olup son bölümde ise flekso baskıda çıkan problemler ve buna bağlı olarak çözüm yöntemleri açıklanmıştır. Yüksek kaliteli ve hassasiyet içeren baskı üretimlerinin yapılabilmesi için bu konular üzerinde hassasiyetle durulması gerekir.
Özet (Çeviri)
The Application of Flexographic Presses Technique and Quality Cont rol Parametres. Flexographic Presses is a new technique which is commonly applied on the cartoon, and termo plastic or metalic films using alcohol based inks with very low viscosity and elastic, lastic or photo - polimer moulds which are rubber based and sensitive to light. The usage of different materials to press on at Flexographic Presses, the different hardness of the moulds due to the work, the low viscosity of the ink which is being used, the importance of the numbers of the eels on the anilox cylinder which transfers the ink on the surface of the mould are all features of this system. In the first part features of Flexographic techniques and it's application have been mentioned. In the second and third part plate and it's installment, things should be paid attention have been told. In the forth, fifth and sixth parts anilox cylenders,inks that are used, press materials and it specialities have been given. In the seventh part flexo machines, in the eight part flexo grafi stages have been tought and in the last part the problems that could be seen at flexo grafi and their solutions have been explained. To obtain quality products demanding highly careful adjustment these subjects sohuld be taken into consideration carefully.