Reaktif güçlerin mikroişlemlerle kontrol edilmesi
Controlling reactive powers with using microprocessors
  1. Tez No: 90868
  2. Yazar: ÜNAL SEVİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜL VAYVAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Kompanzasyon işlemi ; şebekeden çekilen reaktif gücün minimum seviyede tutulması yani sistemin güç katsayısının l'e yaklaştınlması işlemidir. Bu işlem enerji tasarrufunun yamsıra üretim santrallerinden abonelere kadar olan enerji iletim sistemlerinden ve araçlarından yüksek verim alınması gibi birçok yararlan bulunur. En yaygın kompanzasyon yöntemlerinden birisi“merkezi kompanzasyon”adı verilen yöntemdir. Bu yöntemde kullanılan reaktif güç kontrol röleleri günümüzde mikroişlemci tabanlı olarak geliştirilmektedir. Bu tezde reaktif gücün mikroişlemci yardımıyla kontrolü gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmanın birinci bölümünde reaktif güç kavramı genel hatlarıyla açıklanmıştır. İkinci bölümde kompanzasyon tesisleri üzerinde durulmuştur. Çeşitleri, maliyeti, şebeke ve tükeciler açısından yararları incelenmiştir. Üçüncü bölümde kompanzasyonda kullanılan temel elemanlar tanımlanmıştır. Dördüncü bölümde reaktif güç rölesinin yapısı, çalışma prensibi ile ayarlamaları açıklanmıştır. Rölenin çalışma koşullan, bağlantı yöntemleri ve kademelendirilmesi ile akım transformatörlerinin seçimi konularına bu bölüm içerisinde değinilmiştir. Beşinci bölümde reaktif gücün mikroişlemci vasıtasıyla kontrolü incelenmiştir. Bu amaçla yapılan uygulama hakkında bilgiler verilmiş,PIC yazılımı ve mikrodenetieyicili devre tasarlanarak devrenin temel bloklan ayn ayn incelenmiştir. Aynca yazılan program hakkında bilgiler verilmiştir. Son bölümde ise hazırlanan tasarıma ve uygulamalı çalışmaya göre öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CONTROLLING REACTIVE POWERS WITH USING MICROPROCESSORS Compensation is the process of maintaining the reactive power at the minimum level, in other words, it is approximating the power factor of the system to 1. Besides energy conservetion, this process, increases the productivity of the energy transfer systems, instruments that are located from energy production centrals to consumers. One of the most widespread method of compensation is called“central compensation”. Today, reactive power control relays that are used in this method are manufactured as microprocessor based. In this thesis, the controlling reactive power with microprocessor is studied. In the first chapter of this study, the concept of reactive power is explained generally. The second chapter covers the compensation systems. Kinds, costs and advantages for systems and consumers are analysed. The thirth chapter covers the basic components that are used for compensation systems. The fourth chapter covers the structure of reactive power control relay, it's working principle and adjustments. The subjects of working conditions, connection methods and ranking of relay, together with choosing it's current transformers are mentioned in this chapter. The fifth chapter covers the controlling reactive power with microprocessor. Informa- tions about the application are given and the main blocks of application circuit are explained seperately. In addition, explanations about the software program and flowchart are given. Results and proposals are located in the last chapter. VI.kcha**