Türk bestecilerinin keman için yazdıkları eserler ve bunların eğitim kurumlarında müzik eğitimi programına alınması
The Works of Turkish composers for violin and the usage of this works at the educational societies for musical training
  1. Tez No: 90870
  2. Yazar: EBRU GERMİYANOĞLU (AYDOĞAN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN USMANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
ÖZET Bu araştırmada Türk bestecilerinin keman için yazdıkları eserlerin eğitim ve teknik açıdan smıflandrnlması yoluyla eğitim programlarına alınmasının sağlanması amaçlanmıştır. 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra Atatürk'ün başlıca hedeflerinden biri sanat ve kültür alanlarında çağdaşlaşmayı yakalamak oldu. Bu amaçla batıdaki eğitim kurumlarına genç müzikçilerimiz gönderildi. Bu ilk adım Türk müzik eğitimi tarihinde büyük bir başlangıç sayılır. Bugün Türk bestecilik okulunun önemli sayıda eser dağarcığı olmuştur. Ne var ki bu eserler eğitim alanında pek sınırlı olarak kullamlmaktadır. Bunun birinci nedeni yaratılmış bunca eserin öğretim ve teknik açılardan bir sınırlamaya ve sınıflandırmaya sokulmamış olmasıdır. Pek çoğunun basılmamış olması kullanımlarını zorlaştıran sebeplerden bir başkasıdır. Türk bestecilerinin eserlerinin eğitim alanına kazandırılması ile yetişmekte olan genç müzisyenlere ve müzik eğitimcilerine kulaklarına yabancı gelmeyecek milli motiflerimizi taşıyan eserleri kullanarak yaklaşmak eğitim açısından daha doğru bir yoldur. Ayrıca bu eserlerden pek çoğu genel müzik ve eğitim dağarcığına katılmış olacaktır. Sonuç olarak bu araştırmayla Türk bestecilerinin keman için yazdıkları eserlerin pek çoğunun keman eğitimi açısından yararlan yanında güvenirlilikleri ve geçerlilikleri ortaya konmuş, bunlara erişmenin yollan sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
THE WORKS OF TURKISH COMPOSERS FOR VIOLIN AND THE USAGE OF THIS WORKS AT THE EDUCATIONAL SOCIETIES FOR MUSICAL TRAINING This research aims the educational and technical classification of Turkish Composers Works composed for Violin in order to be used at the Educational Programs. After the foundation of Turkish Republic at the year 1923, Atatürk has mainly aimed the modernization of some eras such as culture and arts. Thus, Turkish Government sent several young musicians to abroad with scholarships. This movement can be assumed as a great beginning at the Turkish Music Education History. Nowadays, beside Turkish Composition School achieves various amount of compositions since it had begun, only a small ratio of this amount can be used at the areas of Musical Education. Main reason for this problem is, these compositions have never been classified nor limited for their educative and technical functions. Another reason should be the inadequate publication of these works. The right way for the musical education of the music students is to achieve more published, technically and educationally classified Works of Turkish Composers for the Education Era, which caries the national themes and motives. Thus, will also lead a well classified musical and educational archive. As a result, the validation and reliability of many works of Turkish Composers for to be used at the Musical Education, and the methods to achieve them will be made possible by this research.