Ohmik ısıtma destekli ekstraksiyon yönteminin arı poleninin biyoaktif bileşenleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of ohmic heating assisted extraction method on bioactive components of bee pollen
- Tez No: 908690
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ECE SOYUTEMİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Türkiye'nin farklı bölgelerinden toplanan 15 adet arı poleni ile yapılan bu çalışmada, biyoaktif bileşenler yönünden bölgesel farklılıkların geleneksel ve yenilikçi ekstraksiyon yöntemleri kullanılarak belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla örneklerin toplam fenolik (TP), toplam flavonoid (TF) ve antioksidan kapasite (AK) içerikleri ile sıvı kromatografisi tandem kütle spektrometresi (LC-MS/MS) kullanılarak fenolik ve flavonoid madde profilleri araştırılmıştır. Arı polenlerinden biyoaktif bileşenlerin yenilikçi yöntemlerden ohmik ısıtma ile ekstraksiyonu aşamasında yüzey yanıt yöntemi (RSM) kullanılarak Box-Behnken deneme desenine göre optimum ekstraksiyon parametreleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study conducted with 15 bee pollen samples collected from different regions of Turkey, it was aimed to determine the regional differences in terms of bioactive components using traditional and innovative extraction methods. For this purpose, total phenolic (TP), total flavonoid (TF) and antioxidant capacity (AK) contents of the samples and phenolic and flavonoid substance profiles were investigated using liquid chromatography tandem mass spectrometry (LC-MS/MS). Optimum extraction parameters were determined according to Box-Behnken experimental design by using surface response method (RSM) in the extraction of bioactive components from bee pollen by ohmic heating.