II. Meşrutiyet devrinde Ermenilerin Osmanlı matbuatına katkıları
Contributions of Armenians to Ottoman press in the Constitutional era II
  1. Tez No: 908689
  2. Yazar: ÖZKAN YÜNKÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Avrupa'da matbaanın kullanılmasıyla başlayan matbaacılık serüvenine Ermenlerin katılmasıyla birlikte Osmanlı Devletinde matbaacılık piyasasında hızla Ermeniler söz sahibi olmaya başlamışlardır. Piyasanın büyük kısmının kontrolünü ele geçirmeye başlamışlardır. Sultan Abdülaziz dönemimde artan Ermeni faaliyetlerinin II.Meşrutiyet döneminde de artarak devam etmiştir. İstanbul'da bulunan Ermeni matbaalarının sayısı ile taşrada bulunan Ermeni matbaalarının sayısı incelenmiştir. Yine İstanbul'daki Ermeni matbaacıları ve basmış oldukları eserlerle ilgili bilgiler sunulmaya çalışılmıştır. Taşradaki Ermeni matbaalarında basılan eser sayısı ve niteliği üzerinde durulmaya çalışılmıştır. II. Abdülhamit döneminde gazetelerde yayınlanan karikatürler ile mizah değeri taşıyan yazılar incelenmiştir. Dönemin basınında Meşrutiyet hükümeti ile padişaha yönelik eleştiriler gözler önüne serilmeye çalışıldı. Osmanlı Devleti'yle Avrupalılar arasındaki ilişkiler incelendi. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci ölümde Meşrutiyet öncesi Ermeni matbacılığı, ikinci bölümde önde gelen Ermeni matbaacıları, üçüncü bölümde Ermeni harfleriyle çıkmış Türkçe dergi ve gazeteler, dördüncü bölümde Ermeni harfli Türkçe el yazması eserler, beşinci bölümde ise dönemin mizah gazetelerinde yayınlanan karikatür ve köşe yazıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the participation of Armenians to the adventure of printing, which started with the use of the printing press in Europe, Armenians quickly began to have a say in the printing market in the Ottoman Empire. They began to take control of most of the market. Armenian activities, which increased during the reign of Sultan Abdulaziz, it is also continued to increase in the Second Constitutional Period. The number of Armenian printing houses in Istanbul and the number of Armenian printing houses in the provincial areas were examined. Again, information about the Armenian printers in Istanbul and the works they published were tried to be presented. It has been tried to focus on the number and quality of the works published in the Armenian printing houses in the provincial areas. During the reign of Abdulhamit II, cartoons published in newspapers and articles with humorous value were examined. In the press of the period, the criticisms against the Constitutional government and the sultan were tried to be revealed. The relations between the Ottoman Empire and the Europeans were examined. This study consists of five sections. The first section examines Armenian printing before the Constitutional Monarchy, the second section examines leading Armenian printers, the third section examines Turkish magazines and newspapers published in Armenian letters, the fourth section examines Turkish manuscripts in Armenian letters, and the fifth section examines caricatures and columns published in the humorous newspapers of the period.