Büllöz pemfigoid tanılı hastalarda anksiyete, depresyon görülme sıklığı, yaşam kalite indeksi ve uyku kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of anxiety, depression frequency, quality of life index, and sleep quality in patients with bullous pemphigoid
  1. Tez No: 908702
  2. Yazar: MELTEM KAŞIKÇI POP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURNA İLKNUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Büllöz pemfigoid, deri ve mukozalarda eritemli zeminde vezikül, bül ve erozyo alanı oluşumu ile kendini gösteren, kronik, kaşıntılı ve tekrarlayıcı özellikte otoimmün bir hastalıktır. Bu hastalığın, yaşam kalitesi üzerinde ciddi olumsuz etkileri olduğu, yapılan çalışmalarda ortaya konulmuştur. Özellikle, büllöz pemfigoid hastalarında depresyon riskinin arttığına dair çalışmalar bulunmaktadır. Ancak, hastalığın anksiyete düzeyi ve uyku kalitesi üzerindeki etkilerini detaylı şekilde ele alan çalışmalar sınırlıdır. Bu araştırmanın amacı, pemfigus hastalarının dermatolojik yaşam kalitesi, depresyon, anksiyete, uyku kalitesi ve genel yaşam kalitesini değerlendiren Short Form-36 (SF-36) ölçeği kullanılarak, hastaların kendi aralarında ve sağlıklı bireylerle karşılaştırmaktır. Materyal ve metod: Çalışmaya, kliniğe başvuran 40 hasta ve 68 kontrol grubu dahil edilmiştir. Bireylerin sosyodemografik özellikleri ve hastalığa ilişkin verileri detaylı olarak kaydedilmiştir. Bireyler, DYKÖ, BPDAI, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ve Short Form-36 ölçekleri ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, SPSS 24 istatistik paket programı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Büllöz pemfigoid hasta grubunda BPDAI'ye göre; 16 (%14,8) hasta hafif, 15(%13,9) hasta orta, 9(%8,3) hasta şiddetli olarak değerlendirildi. Vezikül/bül/erozyo alanı hafif grupta 8 (%50), orta grupta 14 (%86,7), şiddetli grupta ise 9 (%100) hastada mevcuttu. Tüm hastalar içerisinde BPDAI toplam puan median değeri 28 (IQR25-75;10-51) saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Bullous pemphigoid is a chronic, pruritic, and recurrent autoimmune disease characterized by the formation of vesicles, bullae, and erosion areas on erythematous skin and mucosal surfaces. Studies have shown that this disease has a serious negative impact on quality of life. There is evidence indicating an increased risk of depression in bullous pemphigoid patients. However, studies examining the effects of the disease on anxiety levels and sleep quality in detail are limited. This study aims to evaluate the dermatological quality of life, depression, anxiety, sleep quality, and general quality of life of pemphigoid patients using the Short Form-36 (SF-36) scale and to compare these patients both among themselves and with healthy individuals. Materials and Methods: The study included 40 patients who presented to the clinic and 68 individuals in the control group. Sociodemographic characteristics and disease-related data of the participants were recorded in detail. Participants were assessed using the Dermatology Life Quality Index (DLQI), Bullous Pemphigoid Disease Area Index (BPDAI), Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), and Short Form-36 (SF-36) scales. The results were statistically analyzed using the SPSS 24 statistical software package. Results: According to the BPDAI, 16 (14.8%) patients were classified as mild, 15 (13.9%) as moderate, and 9 (8.3%) as severe. Vesicle/bulla/erosion areas were observed in 8 (50%) of the mild group, 14 (86.7%) of the moderate group, and 9 (100%) of the severe group. Among all patients, the median BPDAI total score was 28 (IQR 25-75: 10–51). A positive correlation was found between BPDAI scores and DLQI, BDI, BAI, and PSQI scores (r = 0.601, p< 0,001; r = 0.459, p = 0.003; r = 0.427, p = 0.006; r = 0.572, p < 0,001, respectively). Conclusion: This study found that depression, sleep quality, and SF-36 scale scores were higher in bullous pemphigoid patients compared to the control group. Additionally, as the severity of bullous pemphigoid increased, the scores for depression, anxiety, and sleep quality scales also increased.