Azerbaycan'ın yumuşak güç ve kamu diplomasisi politikaları
Soft power and public diplomacy policies of Azerbaijan
- Tez No: 908717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKMEN KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Yumuşak güç kavramını uluslararası ilişkiler alanına taşıyan Joseph Nye, akıllı güç olarak bu gücün sert güçle birlikte kullanılmasının devletlerarası ilişkilerde daha faydalı olacağını öne sürmüştür. Çelişkili gibi görünse de, gücün her iki unsuru da bir araya gelerek daha faydalı hale gelebilir. Azerbaycan Cumhuriyeti'nin yumuşak güç potansiyeli, sert güç kavramı gibi yapısal olarak tam olarak oluşmamıştır. Buna rağmen Azerbaycan'ın bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından bu yana veya İkinci Karabağ Savaşı'ndan sonra yumuşak güç endekslerine dahil edilmesi ve bu listede her geçen yıl ilerleme görülmesi devletin bu alanda yapısal yaklaşıma geçişi hızlandırdığını gösteriyor. Yumuşak güç unsuru birçok uluslararası endeks tarafından çeşitli alt kategoriler altında incelenmektedir. Bu kategoriler sırasıyla; işbirliğinin geliştirilmesi, eğitim, bilim, spor, kültür, turizm ve göçtür. Azerbaycan Cumhuriyeti'nin mevcut yumuşak güç potansiyeli bu kategorilerde incelense de özellikle İkinci Karabağ Savaşı sonrasında ülkenin yumuşak gücünde bir sıçrama olduğu görülmektedir. Bu nedenle bu makalede Azerbaycan'ın yumuşak gücü ve potansiyeli kapsamlı bir şekilde araştırılacak, kalkınmanın öncelikli yönleri, zayıf noktaları analiz edilecek ve ilgili alanlarda kalkınmaya yönelik önerilerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Joseph Nye, who brought the concept of soft power to the field of international relations, proposed that this power would be more useful in interstate relations as intelligent power, using it together with hard power. Although it may seem contradictory, both elements of power can become a tandem and become more useful. The potential of the soft power of the Republic of Azerbaijan has not been fully formed structurally like its concept of hard power. Despite this, the inclusion of Azerbaijan in the soft power indexes since independence in 1991, or after the Second Karabakh War, and the year-by-year progress in this list show that the state is accelerating the transition to a structural approach in this field. The element of soft power is examined by many international indices under several sub-categories. These categories are respectively: development of cooperation, education, science, sports, culture, tourism and migration. Although the existing soft power potential of the Republic of Azerbaijan is examined in these categories, it is seen that there is a leap in the country's soft power, especially after the Second Karabakh War. For this reason, in this article, the soft power and potential of Azerbaijan will be comprehensively investigated, the priority directions of development, weak points will be analyzed and proposals will be made for development in the relevant fields.