Azerbaycan'da Konfüçyüs Enstitüsünün yumuşak güç aracı olarak rolü: Etkiler ve diplomatik ilişkiler
The role of the Confucius Institute in Azerbaijan as a soft power tool: Its effects and diplomatic relations
  1. Tez No: 1013816
  2. Yazar: RUSLAN AZIMOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANTÜRK CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, kültürel diplomasi ve yumuşak güç kavramları çerçevesinde Çin Halk Cumhuriyeti'nin kültür temelli dış politika yaklaşımını ele almakta; Konfüçyüs Enstitülerinin bu yaklaşım içerisindeki rolünü Azerbaycan örneği üzerinden incelemektedir. Uluslararası ilişkilerde kamu diplomasisinin dönüşümüyle birlikte kültür, dil ve eğitim temelli araçlar devletlerin dış politika stratejilerinde giderek daha merkezi bir konum kazanmıştır. Bu bağlamda Konfüçyüs Enstitüleri, Çin'in yumuşak gücünü kurumsallaştıran ve kültürel diplomasi faaliyetlerini sürdürülebilir hâle getiren başlıca yapılar arasında değerlendirilmektedir. Çalışmada öncelikle kültürel diplomasi, kamu diplomasisi ve yumuşak güç kavramları kuramsal bir çerçevede ele alınmış; kültürün dış politika aracı olarak nasıl işlev gördüğü tartışılmıştır. Ardından Çin'in kültürel diplomasi stratejisi incelenmiş; Konfüçyüs Enstitülerinin kuruluş amacı, işlevleri ve küresel yayılımı değerlendirilmiştir. Bu kapsamda Konfüçyüs Enstitüleri, dil öğretimi, kültürel etkileşim ve akademik iş birliği boyutlarıyla ele alınmıştır. Tezin ana odak noktası, Azerbaycan'da faaliyet gösteren Konfüçyüs Enstitülerinin kuruluş süreci, eğitim faaliyetleri ve Kafkasya bağlamındaki konumudur. Azerbaycan-Çin ilişkileri çerçevesinde bu enstitülerin, kültürel ve akademik etkileşimi kurumsal bir zemine taşıyan yapılar olduğu ortaya konmuştur. Bununla birlikte Konfüçyüs Enstitülerine yönelik akademik özgürlük, siyasal etki ve stratejik yönelimler bağlamındaki eleştiriler de kavramsal düzeyde tartışılmıştır. Sonuç olarak bu tez, Konfüçyüs Enstitülerini Çin'in kültürel diplomasi ve yumuşak güç stratejisinin önemli bir bileşeni olarak ele almakta; Azerbaycan örneği üzerinden bu kurumların işlevini, sınırlarını ve tartışmalı yönlerini bütüncül bir perspektifle değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the People's Republic of China's culture-based foreign policy approach within the framework of cultural diplomacy and soft power concepts, while analyzing the role of Confucius Institutes in this approach through the case of Azerbaijan. With the transformation of public diplomacy in international relations, tools based on culture, language, and education have increasingly assumed a central position in states' foreign policy strategies. In this context, Confucius Institutes are regarded as key structures that institutionalize China's soft power and render its cultural diplomacy activities sustainable. The study first addresses the concepts of cultural diplomacy, public diplomacy, and soft power within a theoretical framework and discusses how culture functions as a foreign policy tool. Subsequently, it examines China's cultural diplomacy strategy and evaluates the founding objectives, functions, and global expansion of Confucius Institutes. In this scope, the institutes are analyzed in terms of language instruction, cultural interaction, and academic cooperation. The thesis focuses primarily on the establishment process, educational activities, and positioning within the Caucasus region of the Confucius Institutes operating in Azerbaijan. It demonstrates that, within the framework of Azerbaijan-China relations, these institutes serve as structures that place cultural and academic interaction on an institutional footing. Furthermore, criticisms directed at Confucius Institutes regarding academic freedom, political influence, and strategic orientations are discussed at a conceptual level. In conclusion, this thesis examines Confucius Institutes as a key component of China's cultural diplomacy and soft power strategy, and evaluates the functions, limitations, and controversial aspects of these institutions from a holistic perspective, using the case of Azerbaijan.