Necmeddîn-i Dâye'nin (Ö. 654/1256) Mirsâdü'l-'İbâd adlı eserinin hadis ilmi açısından değerlendirilmesi
An evaluation of Necmeddîn-i Dâye's (D.654/1256) Mirsâdü'l-'İbâd from the science of hadith
- Tez No: 908725
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Hadis alanında yapılan çalışma türlerinden birisi de eser ve müellif bağlamında bu ilim dalına yapılan katkılarının ortaya çıkarılıp incelenmesidir. Eser ve müellif bağlamında ele alınan bu tür çalışmalarda zikredilen hadislerin kaynak ve sıhhat derecelerinin hadis ilmi usulünce incelenmesi bu tür çalışmaların temel karakteristik özelliğidir. Ayrıca eser ve müellifin kendisine hasr edilmiş başka bir ilim dalına yoğunlaşan yönü mahfuz olmakla birlikte bu tür çalışmalarla diğer ilim dallarına yapmış oldukları katkılarının ortaya çıkarılması ise bilimsel çalışma yönünden ayrı bir önemi haizdir. Buradan hareketle mutasavvıf ve müfessir kimliği ile ön plana çıkan Ebû Bekr Necmüddîn-i Dâye Abdullah b. Muhammed b. Şâhâver el-Esedî er-Râzî (ö. 654/1256) ve onun Mirsâdü'l-ʿIbâd Mine'l-Mebdeʾ İle'l-Meʿâd isimli eserinde yer alan hadis rivayetlerinin bilimsel bir metot çerçevesinde hadis ilmine katkılarının incelenmesi bu çalışmanın temel hedefinin oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the types of studies in the field of hadith is to reveal and examine the contributions made to this branch of science in the context of the work and the author. Examining the source and authenticity of the hadiths mentioned in such studies, which are handled in the context of the work and the author, is the main characteristic of such studies. In addition, although the aspect of the work and the author focusing on another branch of science devoted to him is reserved, revealing the contributions they have made to other branches of science through such studies has a special importance in terms of scientific study. From this point of view, Ebû Bekr Necmüddîn-i Dâye Abdullah b. Muhammed b. The main objective of this study is to examine the contributions of the hadith narrations in the work of Şâhâver al-Esedî er-Râzî (d. 654/1256) and his Mirsâdü'l-ʿIbâd Mine'l-Mebdeʾ Ile'l-Meʿâd to the science of hadith within the framework of a scientific method. .