Kişisel bakım ve güzellik sektöründe ınfluencerların marka imajına etkisi
The impact of influencers on brand image in the personal care and beauty industry
- Tez No: 908738
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde, tüketicilerin büyük bir kısmı zamanlarının önemli bir bölümünü sosyal medya platformlarında geçirmektedir. Bu durum, pazarlama dünyasında da önemli bir değişime neden olmuştur. Rekabetin artmasıyla birlikte, markalar sosyal medyayı pazarlama stratejilerinin merkezine yerleştirmiştir. Sosyal medya araçları, markaların hedef kitleleriyle etkileşim kurmaları, marka bilinirliğini artırmaları ve ürünlerini tanıtmaları için güçlü bir çekim merkezi haline gelmiştir. Bu nedenle, markaların sosyal medyada etkin bir varlık göstermeleri ve tüketicilerle bağlantı kurmaları giderek daha önemli hale gelmektedir. Son yıllarda sıkça tercih edilen bir pazarlama stratejisi, influencer pazarlamadır. Bu strateji, sosyal medyada yüksek takipçi sayısına sahip fenomenlerin marka veya ürünleri tanıtması odaklı gerçekleşmektedir. Markalar, influencer iş birlikleriyle ürünlerini daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedeflemektedir. Bu araştırma, kişisel bakım ve güzellik sektöründe influencerların, ne ölçüde marka imajı üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda çalışma 3 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde influencer pazarlama hakkında ikinci bölüm de marka imajı hakkında bilgilere yer vermektedir. Son bölüm de ise sosyal medya kullanan belirli yaş aralığındaki tüketicilere influencer pazarlama ve marka imajına ait ölçek soruları yönetilmiştir ve marka imajına etkisinin ne ölçüde olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, a significant portion of consumers spends a considerable amount of their time on social media platforms. This situation has led to significant changes in the marketing world. With the increase in competition, brands have placed social media at the center of their marketing strategies. Social media tools have become a powerful hub for brands to interact with their target audiences, increase brand awareness, and promote their products. Therefore, it is becoming increasingly important for brands to establish an effective presence on social media and connect with consumers. In recent years, a frequently preferred marketing strategy is influencer marketing. This strategy focuses on having social media influencers with a large following promote brands or products. Brands aim to reach a broader audience for their products through influencer collaborations. This research aims to determine the extent of the positive and negative effects of influencers on brand image in the personal care and beauty industry. Accordingly, the study consists of three sections. The first section provides information about influencer marketing, while the second section focuses on brand image. In the final section, scale questions related to influencer marketing and brand image were administered to consumers within a specific age range who use social media, and the extent of their impact on brand image was analyzed.