Kozmetik ürünlerine ayrılan bütçe ve güzellik salonlarının bu bütçeden aldığı pay: Batman ili üzerine bir alan araştırması
Share of budget and beauty halls allocated to cosmetic products from this budget: The example of Batman
- Tez No: 669748
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kozmetik sektörü; dünya genelinde hızla büyüyen ve büyük bir pazar oluşturan bir endüstri haline gelmiştir. Bu sektördeki ürünler temel ihtiyaçlar grubunda yer almamasına karşın birçok yaş, cinsiyet ve ekonomik gelir grubunun günlük yaşamda sıkça kullandığı ürünlerdir. Bu çalışmanın temel amacı, Batman il merkezinde kozmetik ürünlerin kullanımında yaş, cinsiyet ve gelir gruplarına göre nasıl bir değişim olduğunu belirlemek, kozmetik ürünlere harcanan para miktarını, kozmetik kapsamındaki ürünlerin hangilerine daha fazla bütçe ayrıldığını ve güzellik merkezlerinden alınan hizmet için ayrılan bütçeyi tespit etmektir.Bu amaçla ankete dayalı alan çalışması yapılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre güzellik merkezlerinden hizmet alma sıklığı arttıkça dışarıdan da kozmetik ürün alımının arttığı bilgisi elde edilmiştir. Batman ili, yüksek nüfus potansiyeli ile kozmetik sektöründe önemli fırsatlar barındıran bir ildir. Bu nedenle il genelinde harcama eğilimleri üzerine yapılan araştırmanın il ekonomisini ve sosyo-ekonomik yapısını anlamada da faydalı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Cosmetics industry has become an rapidly growth industry around the world and creating a large market. Although the products in this sector are not included in the basic needs group, they are frequently used by different age, gender and economic income groups in daily life. The main purpose of this study is to determine the change in the use of cosmetic products according to age, gender and income groupsand the amount of money spent on cosmetic products, which products within the scope of cosmetics are allocated more, the budget allocated for the services received from beauty centers. This study is a field study aimed at determining the frequency of using cosmetic products and how much money they spend on these products by customers who receive service from beauty centers in the city center of Batman in the Southeastern Anatolia region. According to the results of the study, it was learned that as the frequency of receiving services from beauty centers increased, the purchase of cosmetic products from outside increased. Batman province is a province with significant opportunities in the cosmetics sector with its high population potential. For this reason, it is expected that the research on spending trends throughout the province will be useful in understanding the economy and socio-economic structure of the province.