Yetişkin bireylerde stresin yeme tutumuna etkisi
Effect of stress on eating attitudes in adult individuals
  1. Tez No: 908746
  2. Yazar: ZEYNEP TAŞDÖĞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, yetişkin bireylerde stresin yeme tutumu ile arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Bu araştırma, Haziran 2024 ve Eylül 2024 tarihleri arasında 18-65 yaş arası 500 yetişkin gönüllü ile yapılmıştır. Katılımcıların 338'i kadın, 161'i erkektir. Katılımcıların demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, fiziksel aktivite durumları, sağlık durumları, yeme davranışı (Üç Faktörlü Yeme Anketi (ÜFYA-21)) ve stres durumu (Depresyon, Anksiyete, Stres Ölçeği (DASS-21)) değerlendirilmiştir. DASS-21'e göre stres düzeyi; bilişsel kısıtlama faktörü ile %26,8 oranında pozitif yönde, duygusal yeme faktörü ile %34,3 oranında pozitif yönde ve kontrolsüz yeme faktörü ile %42,7 oranında pozitif yönde anlamlı ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relationship between stress and eating attitudes in adults. This research was conducted between June 2024 and September 2024 with 500 adult participants between the ages of 18-65. 338 of the participants were female and 161 were male. Demographic characteristics, anthropometric measurements, physical activity status, health status, eating behavior (Three Factor Eating Questionnaire (TFEQ-21)), and stress status (Depression, Anxiety and Stress Scal (DASS-21)) of the participants were evaluated. According to DASS-21, stress level was significantly correlated with cognitive restraint factor by 26.8%, with emotional eating factor by 34.3%, and with uncontrolled eating factor by 42.7%.