Trafik polisleri ve özel harekat birimi üyelerinin iş stresi ve psikolojik sağlık durumlarının karşılaştırılması
Comparison of job stress and psychological health status among traffic police officers and special operations unit members
- Tez No: 908747
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, trafik polisleri ve özel harekat birimi üyeleri arasındaki iş stresi, çalışma ortamı ve destek, kişisel özellikler ve psikolojik sağlık durumu üzerine bir araştırmanın bulgularını sunmaktadır. Çalışmanın amacı, bu meslek gruplarında iş stresinin ve çalışma ortamının nasıl algılandığını, kişisel özelliklerin ve psikolojik sağlık durumunun bu algılamalar üzerindeki etkilerini incelemektir. Bulgular, genç erkeklerden oluşan bir katılımcı kitlesi üzerinde yapılan anketlerle elde edilmiştir ve katılımcıların çoğunluğunun mesleki tecrübesinin 0-3 yıl arasında olduğunu göstermektedir. Anket soruları farklı kategoriler altında toplanmıştır. İş stresi ve psikolojik sağlık durumu arasında pozitif bir ilişki gözlemlenirken, çelişkili iş ve hızlı çalışma arasında negatif bir ilişki bulunmuştur. Araştırmanın sonuçları, trafik polisleri ve özel harekat birimi üyelerinin iş stresi ve çalışma ortamı algılarının genel olarak olumlu olmadığını ortaya koymaktadır. Özellikle, katılımcıların çoğunluğunun mesleki tecrübesinin kısa olduğu ve bu nedenle iş stresiyle başa çıkma konusunda yeterli deneyime sahip olmadığı görülmektedir. Bu durum, genç çalışanların işe uyum sağlama sürecinde desteklenmeleri gerekliliğini vurgulamaktadır. İş stresi, özellikle yüksek riskli mesleklerde, çalışanların fiziksel ve psikolojik sağlıklarını olumsuz etkileyebilir. Trafik polisleri ve özel harekat birimi üyeleri, sürekli olarak yüksek stres altında çalıştıkları için psikolojik sağlık sorunları yaşama riski taşırlar. Bu durum, iş yerinde uzun çalışma saatleri, tehlikeli görevler ve sosyal destek eksikliği gibi faktörlerle daha da kötüleşebilir. Psikolojik sağlık, bireylerin stresle başa çıkma yeteneklerini, duygusal dayanıklılıklarını ve genel yaşam kalitelerini doğrudan etkiler. Bu nedenle, iş stresinin azaltılması ve çalışanların psikolojik sağlığının desteklenmesi kritik öneme sahiptir. Ayrıca, iş stresi ve psikolojik sağlık durumu arasındaki pozitif ilişki, bu meslek gruplarında çalışanların psikolojik sağlık açısından risk altında olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, iş stresinin azaltılması ve çalışma ortamının iyileştirilmesi için daha fazla destek ve kaynak sağlanması gerekliliği ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the findings of a study on job stress, work environment and support, personal characteristics, and psychological health status among traffic police officers and special operations unit members. The aim of the study is to examine how job stress and the work environment are perceived in these occupational groups, and to investigate the effects of personal characteristics and psychological health status on these perceptions. The findings were obtained through surveys conducted on a group of young male participants, with the majority having 0-3 years of professional experience. Survey questions were grouped into different categories. A positive relationship was observed between job stress and psychological health status, while a negative relationship was found between conflicting tasks and fast-paced work. The results of the study indicate that traffic police officers and special operations unit members generally do not have positive perceptions of job stress and the work environment. In particular, it was observed that the majority of participants had short professional experience and, therefore, lacked sufficient experience in coping with job stress. This highlights the need to support young workers in their process of adapting to the job. Job stress, especially in high-risk professions, can adversely affect the physical and psychological health of employees. Traffic police officers and special operations unit members, who continuously work under high stress, are at risk of experiencing psychological health issues. This situation can be exacerbated by factors such as long working hours, dangerous tasks, and lack of social support at the workplace. Psychological health directly affects individuals' abilities to cope with stress, emotional resilience, and overall quality of life. Therefore, reducing job stress and supporting the psychological health of employees is of critical importance. Additionally, the positive relationship between job stress and psychological health status suggests that employees in these occupational groups are at risk in terms of psychological health. Hence, the necessity of providing more support and resources to reduce job stress and improve the work environment is emphasized