INR( ınternational normalized ratio) yüksekliği ile gelen hastaların acil serviste tedavi yaklaşımlarının ve sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of treatment approaches and results of patients admitted with high INR (international normalized ratio) in the emergency department
- Tez No: 908749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Bu çalışma, International Normalized Ratio (INR) yüksekliği ile acil servise başvuran hastalarda uygulanan tedavi yaklaşımlarını ve bu yaklaşımların sonuçlarını değerlendirmeyi amaçlandı. Metod: Çalışmaya 18 yaş üzeri 200 hasta dahil edildi. Olgular Taze donmuş plazma(TDP) , K vitamini ve protrombin komplexi olarak 3 grup oluşturuldu.Tüm olgular geliş şikayetlerine göre ayrıca gruplandırıldı.Hastalar tedavi protokol sonucuna göre yaşayan ve ölüm açısından değerlendirildi. Bulgular: Tüm olguların cinsiyet dağılımı 100(%50) kadın, 100(%50) erkek olup, yaş ortalaması 67,56±14,09 yıldı. TDP 125 (%62,5) , Protrombin Kompleksi 42 (%21) ve K Vitamini 33 ( %16,5) olguda kullanıldı. Klinik bulgulara göre, 75 (%37,5) hastanın asemptomatik , 37 (%18,5)'inin melena ve 18 ( %9) 'nın hematokezya ile başvurduğu tespit edildi. Hastaların 172 (%86)'sı sağ kalırken, 28 (%14) 'i hayatını kaybetmiştir. Olguların büyük bir kısmı atrial fibrilasyon 95 (%47,5), kalp kapak protezi 60 (%30) ve iskemik inme 23 (%11,5) nedeniyle ilaç kullanmaktaydı. İlk INR değerleri 1,63 - 29,57 arasında değişirken, kontrol INR değerleri 1,10 - 28,70 arasında saptandı (p=0,001). Tedaviye yanıt olarak INR değerlerindeki ortalama fark 5,96±3,91 olarak hesaplandı. Sonuç: INR yüksekliği ile acil servise başvuran hastalar üzerinde yapılan bu çalışma, TDP' nin yaygın olarak kullanıldığını ve genel sağ kalım oranının yüksek olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the treatment approaches and the results of these approaches in patients presenting to the emergency department with elevated International Normalized Ratio (INR). Materials and Methods: 200 patients over the age of 18 were included in the study. Cases: Three groups were created: fresh frozen plasma (FFP), vitamin K and prothrombin complex. All cases were further grouped according to their presenting complaints. Patients were evaluated in terms of survival and death according to the results of the treatment protocol. Results: The gender distribution of all cases was 100(50%) women and 100(50%) men, and the average age was 67.56±14.09 years. FFP was used in 125 (62.5%), Prothrombin Complex in 42 (21%) and Vitamin K in 33 (16.5%) cases. According to clinical findings, it was determined that 75 (37.5%) patients were asymptomatic, 37 (18.5%) patients presented with melena and 18 (9%) patients presented with hematochezia. While 172 (86%) of the patients survived, 28 (14%) died. The majority of the cases were using medication due to atrial fibrillation in 95 (47.5%), heart valve prosthesis in 60 (30%) and ischemic stroke in 23 (11.5%). While initial INR values ranged from 1.63 to 29.57, control INR values were found to be between 1.10 and 28.70 (p=0.001). The mean difference in INR values in response to treatment was calculated as 5.96±3.91. Conclusion: This study, conducted on patients who presented to the emergency department with elevated INR, showed that FFP was widely used and the overall survival rate was high.