Borderlıne kişilik bozukluğu tanılı hastalarda çocukluk çağı travmaları ve dissosiyatif semptomların zihin kuramı becerileri ile ilişkisi
The relationship of childhood trauma and dissosiative symptoms with theory of mind skills in patients with borderline personality disorder
- Tez No: 908750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BELLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ: Borderline kişilik bozukluğu tanılı hastalarda çocukluk çağı travmaları ve dissosiyatif semptomlarla ilgili pek çok çalışma mevcut olmasına rağmen zihin kuramı becerileri ile ilgili özellikle bu üç kavram arasındaki ilişkiyi konu alan çalışma sayısı sınırlıdır. Çalışmamızda; borderline kişilik bozukluğu tanılı hastalarda çocukluk çağı travmaları ve dissosiyatif semptomların zihin kuramı becerileri ile ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Bölümü polikliniğine başvuran, DSM–5 kriterlerine göre borderline kişilik bozukluğu tanısı konan ve son 6 ay içinde etkin bir psikiyatrik tedavi almamış 100 hasta ile halihazırda psikiyatrik tanısı bulunmayan 100 kontrol grubu olmak üzere toplam 200 kişi dahil edilmiştir. Hasta ve kontrol grubundan Sosyodemografik Veri Formu, Dissosiyasyon Ölçeği (DIS-Q), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-28) ve Gözlerden Zihin Okuma Testi'ni (GZOT) doldurmaları istenmiştir. BULGULAR: Borderline kişilik bozukluğu tanılı hasta grubunda CTQ-28 ve DIS-Q puanlarının kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Hasta grubunda toplam GZOT ve GZOT alt ölçek puanlarının kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük olduğu saptanmıştır. Hasta grubunda CTQ-28 ve DIS-Q puanları arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmış ancak CTQ-28 ve DIS-Q ile GZOT puanları arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. SONUÇ: Borderline kişilik bozukluğu tanılı hasta grubunda daha sık çocukluk çağı travması ve dissosiyatif semptom görüldüğü tespit edilmiştir. Hasta grubunda zihin kuramı becerilerinin daha düşük olduğu saptanmıştır. Hasta grubunda çocukluk çağı travmaları ve dissosiyatif semptomlar arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmış ancak çocukluk çağı travmaları ve dissosiyatif semptomlar ile zihin kuramı becerileri arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Çalışmamızın bu alandaki literatüre katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: There are many studies on childhood traumatic experiences and dissociative symptoms in patients with borderline personality disorder, the number of studies on theory of mind skills, especially the relationship between these three, is limited. In our study, we aimed to investigate the relationship between childhood trauma and dissociative symptoms and theory of mind skills in patients with borderline personality disorder. METHOD: Our study included 200 individuals, 100 of them were diagnosed with borderline personality disorder according to DSM-5 criteria and who had not received any effective psychiatric treatment within the last 6 months and 100 of them were controls without any current psychiatric diagnosis. The patients and controls were asked to fill out the Sociodemographic Data Form, Dissociation Questionnaire (DIS-Q), Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-28) and Reading the Mind in the Eyes Test (RMET). RESULTS: In the patient group diagnosed with borderline personality disorder, CTQ-28 and DIS-Q scores were found to be significantly higher than in the control group. In the patient group, total GZOT and GZOT subscale scores were found to be significantly lower than in the control group. A significant relationship was found between CTQ-28 and DIS-Q scores in the patient group. No significant relationship was found between CTQ-28 and GZOT scores and between DIS-Q and GZOT scores in the patient and control groups. CONCLUSION: It was found that childhood trauma and dissociative symptoms were more common in the patient group diagnosed with borderline personality disorder. It was found that theory of mind skills were lower in the patient group. A significant relationship was found between childhood trauma and dissociative symptoms in the patient group, but no significant relationship was found between childhood trauma and theory of mind skills. It was found that there is no significant relationship between dissociative symptoms and theory of mind skills. We believe that our study will contribute to the literature on this field.