Kurumsal itibar ve psikolojik sermaye düzeyinin işten ayrılma niyetine etkisi
The effect of corporate reputation and psychological capital level on turnover intention
  1. Tez No: 908761
  2. Yazar: ZEYNEP AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHATTİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, kurumsal itibar ve psikolojik sermaye düzeyinin çalışanların işten ayrılma niyetleri üzerindeki etkilerini incelemektedir. Araştırmanın örneklemini, Türkiye genelinde kamu ve özel sektörde faaliyet gösteren çeşitli işletmelerde çalışan bireyler oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak anket yöntemi tercih edilmiştir ve anketler çevrimiçi kanallar aracılığıyla katılımcılara ulaştırılmıştır. Araştırma sürecinde, sınırsız örneklem formülü kullanılmış ve 427 katılımcının verileri analiz edilmiştir. Ölçeklerin geçerlik ve güvenirliğini değerlendirmek için açıklayıcı faktör analizi ve cronbach's alfa analizi yapılmıştır. Ayrıca, değişkenler arasındaki ilişkileri anlamak için korelasyon analizleri yapılmış ve hipotezleri test etmek amacıyla çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır. Sonuçlar, kurumsal itibar ve psikolojik sermaye düzeyinin çalışanların işten ayrılma niyetleri üzerinde anlamlı ve negatif bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Yüksek düzeyde kurumsal itibara ve psikolojik sermayeye sahip çalışanların, işten ayrılma niyetlerinin daha düşük olduğu bulunmuştur. Bu bulgular, işletmelerin insan kaynakları yönetimi stratejilerini şekillendirirken kurumsal itibar ve psikolojik sermayeyi göz önünde bulundurmalarının önemini vurgulamaktadır. Araştırma, literatüre önemli katkılar sağlamaktadır. Kurumsal itibar ve psikolojik sermayenin, çalışanların işten ayrılma niyetlerini azaltmadaki rolü konusunda veriler sunarak, bu alanlardaki eksiklikleri doldurmaktadır. Ayrıca, işletmelerin çalışan bağlılığını artırmak ve işten ayrılma niyetlerini azaltmak için nasıl stratejiler geliştirebilecekleri konusunda pratik öneriler sunmaktadır. Özellikle, kurumsal itibarın güçlendirilmesi ve çalışanların psikolojik sermaye düzeylerinin artırılması, uzun vadeli işyeri bağlılığını artırmak ve işten ayrılma niyetlerini azaltmak için etkili yöntemler olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda, işletmelerin hem içsel hem de dışsal paydaşları tarafından olumlu algılanmaları, kurumsal başarının sürdürülebilirliği açısından kritik öneme sahiptir. Ayrıca, çalışanların öz yeterlilik, umut, iyimserlik ve dayanıklılık gibi pozitif psikolojik özelliklerini kapsayan psikolojik sermayenin artırılması, çalışan memnuniyeti ve iş performansının iyileştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Sonuç olarak, bu araştırma kurumsal itibar ve psikolojik sermaye düzeyinin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkilerini ortaya koyarak, işletmelerin stratejik planlamalarına ve uygulamalarına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of corporate reputation and psychological capital levels on employees' turnover intentions. The sample comprises individuals working in various public and private sector organizations across Turkey. Data was collected by conducting surveys using online platforms. The study employed an unlimited sampling formula and analyzed data from 427 participants. Explanatory factor analysis and cronbach's alpha analysis were conducted to assess the validity and reliability of the scales. Additionally, correlation analyses were performed to understand the relationships between variables, and multiple regression analyses were used to test the hypotheses. The results reveal that corporate reputation and psychological capital levels significantly and negatively impact employees' turnover intentions. It was found that employees with higher levels of corporate reputation and psychological capital have lower turnover intentions. These findings highlight the importance of corporate reputation and psychological capital when shaping organizational strategies. The study makes significant contributions to the literature by providing data on the role of corporate reputation and psychological capital in reducing employees' turnover intentions, thereby addressing gaps in these areas. It also offers practical suggestions for how organizations can develop strategies to enhance employee engagement and reduce turnover intentions. In particular, strengthening corporate reputation and increasing employees' psychological capital are highlighted as effective methods for enhancing long-term workplace commitment and reducing turnover intentions. In this context, organizations must be positively perceived by both internal and external stakeholders to ensure the sustainability of corporate success. Additionally, increasing psychological capital, which includes positive psychological traits such as self-efficacy, hope, optimism, and resilience, plays an essential role in improving employee satisfaction and job performance. In conclusion, this study sheds light on the effects of corporate reputation and psychological capital levels on turnover intentions, contributing to organizations' strategic planning and implementation.