İnfertilite sorunu yaşayan bireylerde umut ile dini basa çıkma ilişkisi
The relationship between hope and religious coping in individuals with infertility problems
  1. Tez No: 908760
  2. Yazar: ZEHRA AKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEBRURE DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, infertilite (çocuk sahibi olamama) sorunu yaşayan bireylerin umut düzeylerini ve problemle baş etme amacıyla dini ne ölçüde kullandıklarını tespit etmektir. Aynı zamanda umut ve dini başa çıkma ilişkilerinin incelenmesi suretiyle dini başa çıkmanın infertilite ile mücadele ile ilişkisini ortaya koymak da araştırmanın ana amaçlarındandır. Araştırmanın evreni Türkiye'de yaşayan infertilite tanısı almış olan bireylerdir. Örneklem ise Türkiye'nin çeşitli illerinden kartopu örnekleme yoluyla ulaşılmış olan 252 kadın ve 54 erkekten oluşan ve 18 yaş ve üzeri toplam 306 infertil bireydir. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgi formu, Karaca-Kandemir Umut Ölçeği ve Dini Başa Çıkma Ölçekleri kullanılarak anket tekniği ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde IBM SPSS 25 istatistik programı kullanılmıştır. Verilerin normallik testleri yapılıp normal dağılım gösterdiği belirlendikten sonra, yüzde, frekans ve aritmetik ortalama, T-testi, Anova ve Pearson korelasyon analizi kullanılmak suretiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre infertilite sorunu yaşayan bireylerin umut ve dini başa çıkma düzeyleri yüksektir. Erkek katılımcıların, çocuk sahibi olan infertil bireylerin, yaşı daha yüksek olanların, eğitim düzeyi yüksek olanların, gelir düzeyi yüksek olanların umut düzeylerinin daha yüksek olduğu görülürken; ölümlü gebelik yaşayıp yaşamama ve çocuk sahibi olma isteği süresine göre umut düzeylerinde anlamlı farklılık görülmemiştir. Katılımcıların dini başa çıkma yönelimlerinin yüksek olduğu, ortaokul mezunlarının ve 16 yıl ve daha fazla süredir çocuk sahibi olmak isteyenlerin dini başa çıkma düzeylerinin daha yüksek olduğu, ancak cinsiyet, ölümlü gebelik yaşama, yaş ve gelir düzeyi ile dini başa çıkma arasında ölçek genelinde anlamlı farklılık bulunmadığı, çocuk sahibi olan katılımcıların daha fazla olumsuz dini başa çıkmaya başvurduğu görülmüştür. Umut ile dini başa çıkma arasında pozitif yönde ve anlamlı düzeyde ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the hope levels of individuals experiencing infertility (inability to have children) and the extent to which they use religion to cope with the problem. At the same time, one of the main purposes of the study is to reveal the relationship between religious coping and combating infertility by examining the relationships between hope and religious coping. The universe of the study is individuals diagnosed with infertility living in Turkey. The sample is a total of 306 infertile individuals aged 18 and over, consisting of 252 women and 54 men, who were reached through snowball sampling from various provinces of Turkey. Data were obtained by survey technique using the demographic information form prepared by the researcher, Karaca-Kandemir Hope Scale and Religious Coping Scales. IBM SPSS 25 statistical program was used in the analysis of the data. After the normality tests were performed on the data and it was determined that they showed a normal distribution, they were analyzed using percentage, frequency and arithmetic mean, T-test, Anova and Pearson correlation analysis. According to the research findings, the hope and religious coping levels of individuals experiencing infertility are high. While it was observed that male participants, infertile individuals who have children, those who are older, those with higher education levels, and those with higher income levels have higher hope levels; no significant difference was observed in hope levels according to whether or not they have had a fatal pregnancy and the duration of their desire to have a child. It was observed that the participants' religious coping orientations were high, secondary school graduates and those who wanted to have a child for 16 years or more had higher religious coping levels, but there was no significant difference in the scale between gender, having had a fatal pregnancy, age, and income level and religious coping, and participants who had children resorted to more negative religious coping. It was concluded that there was a positive and significant relationship between hope and religious coping.