Spiritüalizm örneğinde yeni dinî hareketlerin yayılmasında medyanın rolü
The role of the media in the spread of new religious movements in the case of spiritualism
- Tez No: 908766
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez, Yeni Dinî Hareketleri, bu hareketlerin içinde yer alan Spiritüalizmi ve medyadaki görünürlüklerini incelemektedir. Çünkü bu hareketlerin merkezinde yer alan inanma ihtiyacı, insanlık tarihi boyunca bireysel ve toplumsal yapıyı şekillendiren önemli bir unsur olmuş; astroloji, mitoloji, totemizm ve paganizm gibi sistemlerden beslenerek de bireylerin günlük yaşamlarından devlet yönetimine kadar, geniş bir alana etki etmiş; ancak Birinci ve İkinci Dünya Savaşları sırasında geleneksel dinlerin yıpranması, özellikle Batı toplumlarında inancın önemini ve görünürlüğünü azaltmıştır. Bu durum, savaş, din ve yoğun çalışma yorgunu Batı'da, yeni kutsal arayışlarına yol açmış; Yeni Dinî Hareketler ve dolayısıyla Spiritüalizme olan ilgi de bu nedenlerden doğmuştur. Bu ilgi doğrultusunda bu tezde ilk olarak, konuyla ilgili alanyazın taraması ve incelemesi yapılmış, Yeni Dinî Hareketlerin ve spiritüalizmin bireyleri ve toplumları nasıl ve ne ölçüde etki alanına aldığı tartışılmıştır. Ayrıca Yeni Dinî Hareketlerin ve spiritüalizmin medyadaki varlığı üzerine araştırma yapılarak Ye, Dua Et, Sev – 2011 filmi başta olmak üzere, medyadaki diğer spiritüel yapımlar ele alınmıştır. Bu doğrultuda, tez, Yeni Dinî Hareketleri, Spiritüalizmi merkezine alarak, medyayla ilişkili halde yaşayan bireylerin bunlarla olan temasını ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses New Religious Movements, Spiritualism within these movements and their visibility in the media. Because the need to believe, which is at the centre of these movements, has been an important element shaping the individual and social structure throughout human history; it has influenced a wide range of areas from the daily lives of individuals to state administration, feeding on systems such as astrology, mythology, totemism and paganism; however, the attrition of traditional religions during the First and Second World Wars reduced the importance and visibility of belief, especially in Western societies. This situation led to a search for new sacredness in the West, which was tired of war, religion and hard work. For these reasons, new religious movements emerged, and with them an interest in Spiritualism. In line with this interest, this thesis first reviews and analyses the literature on the subject and discusses how and to what extent New Religious Movements and Spiritualism have influenced individuals and societies. In addition, the presence of New Religious Movements and Spiritualism in the media has been researched and other spiritual productions in the media, especially the film Eat, Pray, Love - 2011, have been discussed. In this direction, the thesis focuses on New Religious Movements and Spiritualism and deals with the contact of individuals living in relation to the media with these religious movements.