Lakozamid kronik kullanımının eritrosit deformabilitesi üzerine etkisi
Effect of chronic use of lacosmide on erythrocyte deformability
  1. Tez No: 908767
  2. Yazar: DİLAN YEŞİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. HAMİT ÖZYÜREK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Neurology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş ve Amaç: Nöronal hücre uyarılmasında etkisi bilinen karbonik anhidraz (CA) izoenzimleri, yeni antiepileptik ilaçların geliştirilmesindeki hedeflerden birisidir. Eritrositlerde CA izoenzimlerinden I ve II baskın olarak bulunur ve bu enzimler, hemoglobin dışı proteinlerin %20'den fazlasını oluşturur. CA I, II ve IV, eritrosit membranındaki HCO3 - taşıyıcısıyla fiziksel olarak ilişkilidir ve bu taşıyıcıların aktivitelerini düzenler. Lakozamid üçüncü kuşak bir antiepileptik ilaçtır ve CA inhibisyonu etkisine sahip olduğu ve bu etkisini enzimin çinko bağlanma bölgesine müdahale ederek gösterdiği kabul edilmektedir. Dolayısıyla bu inhibitör etki ile lakozamidin eritrosit deformabilitesi üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceği düşünülebilir . Literatürde bu konuda deneysel veya klinik bir çalışma bulunamamıştır. Bu çalışmada lakozamid kronik kullanımının, olası eritrosit CA enzim inhibisyonu üzerinden hemoreolojik etkilerinin belirlenmesi amaçlandı. Yöntem: Otuz adet prepubertal dişi Sprague Dawley cinsi sıçan kontrol grubu (n=6) ve ilaç gruplarına (üç doz grubu n=8) randomize dağıtılarak 4 gruba ayrıldı. Gruplar; kontrol (distile su, 21 gün, oral), 3LAC (3 mg/kg/g, 21 gün, oral), 10LAC (10 mg/kg/g, 21 gün, oral), 30LAC (30 mg/kg/g, 21 gün, oral) şeklinde planlandı. Literatürde lakozamidin deneysel epilepsi modellerinde tercih edilen kronik kullanım dozları (3, 10 ve 30mg/kg/g) bu çalışmada uygulanacak dozlar olarak belirlendi. Her hayvan için hesaplanan doz maksimum 0,6ml distile su içerisinde oral gavaj yöntemi ile 21 gün boyunca günde tek doz halinde verildi. Tedavi süresinin sonunda sıçanlardan alınan kandan hemoreolojik parametreler değerlendirildi. Bulgular: 10LAC grubunda tam kan viskozitesi kontrol ve 3LAC'a göre arttığı saptandı (p=0,034 ve p= 0,021). Yine 10LAC grubunun plazma viskozitesinin 3LAC ve 30LAC'a göre arttığı görüldü (p=0,005 ve p= 0,012). Osmotik frajilite değerleri açısından tüm gruplar bir arada değerlendirildiğinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmasa da minimum hemolize sebep olan konsantrasyonlar açısından gruplar ikili kıyaslandığında 30LAC ile kontrol grubu arasında anlamlı fark saptandı (Mann Whitney-U p=0.014). Sonuç: Çalışmamızda lakozamidin belli dozda tam kan ve plazma viskozitesini artırıcı etkisi olduğu ve yüksek dozda lakozamidin osmotik frajilite değişikliği ile hemolize yatkınlığı kolaylaştırıldığı saptandı. Eritrositin yapısal veya fonksiyonel hastalıklarında ek olarak antiepileptik ihtiyacı olması durumunda bu etkilerinin akılda tutulması önem arz edebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Carbonic anhydrase (CA) isoenzymes, known for their role in neuronal cell excitation, are targets in the development of new antiepileptic drugs. CA isoenzymes I and II are predominantly found in erythrocytes and constitute over 20% of non-hemoglobin proteins. CA I, II, and IV are physically associated with bicarbonate (HCO3-) transporters in the erythrocyte membrane and regulate their activities. Lacosamide is a third generation antiepileptic drug, believed to exert its CA inhibitory effect by interfering with the enzyme's zinc-binding site. The refore, this inhibitory effect might negatively impact erythrocyte deformability. No experimental or clinical studies addressing this issue have been found in the literature. This study aims to determine the hemorheological effects of chronic lacosamide use, potentially through erythrocyte CA enzyme inhibition. Method: Thirty prepubertal female Sprague Dawley rats were randomly divided into four groups: a control group (n=6) and three drug groups (n=8). The groups were planned as follows: control (distilled water, 21 days, oral), 3LAC (3 mg/kg/day, 21 days, oral), 10LAC (10 mg/kg/day, 21 days, oral), and 30LAC (30 mg/kg/day, 21 days, oral). The chronic usage doses of lacosamide (3, 10, and 30 mg/kg/day) reported in experimental epilepsy models were applied in this study. Each animal's calculated dose was administered via oral gavage in a maximum of 0.6 ml distilled water once daily for 21 days. At the end of the treatment period, hemorheological parameters were evaluated from the blood collected from the rats. Results: Whole blood viscosity in the 10LAC group was found to be significantly higher than in the control and 3LAC groups (p=0.034 and p=0.021, respectively). Plasma viscosity in the 10LAC group was also significantly higher than in the 3LAC and 30LAC groups (p=0.005 and p=0.012, respectively). Although no statistically significant difference in osmotic fragility values was found between the groups, a significant difference was observed between the 30LAC and control groups in terms of minimal hemolysis concentrations (Mann-Whitney U p=0.014). Conclusion: Our study found that lacosamide has a dose-dependent effect in increasing whole blood and plasma viscosity. Additionally, high doses of lacosamide were observed to facilitate a tendency towards hemolysis through changes in osmotic fragility. These effects should be taken into consideration when antiepileptic therapy is required in conditions where erythrocyte structural or functional abnormalities are present.